Významná britská charita Oxfam čelí skandálu. Její pracovníci si z peněz pro Haiti platili prostitutky

Jedna z největších britských charitativních organizací Oxfam uznala, že si její pracovníci po katastrofickém zemětřesení na Haiti v roce 2010 z prostředků na humanitární pomoc kupovali služby prostitutek, navíc nejspíš mladistvých. Organizace tehdy měla jejich chování krýt, píše ve své zprávě deník The Times. Britská vláda teď žádá po organizaci, aby jí o pracovnících předala informace. Skandál ohrožuje i financování Oxfamu z britského rozpočtu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizace Oxfam (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ve skandálu figuruje například bývalý ředitel Oxfamu pro Haiti Roland van Hauwermeiren, který si z peněz organizace měl objednávat prostitutky na orgie pořádané v pronajatém penzionu v haitském hlavním městě Port-au-Prince.

Tiché vyšetřování

Haiti - ruiny po zemětřesení | Foto: Rastislav Maďar

Oxfam po prvních podezřeních v roce 2011 zahájil vlastní vyšetřování. Ve zprávě se organizace zmínila „o několika případech zneužití“.

Čtyři zaměstnanci poté byli propuštění, dva rezignovali. Sám odešel i ředitel Roland van Hauwermeiren.

Deník The Times v pátek napsal, že se organizace léta snažila podezření tutlat. Britští novináři vycházeli z vnitřní vyšetřovací zprávy Oxfamu. Sama organizace tvrdí, že nenašla důkaz, že šlo o nezletilé prostitutky.

Peníze pro Oxfam v ohrožení?

Britská vláda teď od Oxfamu požaduje veškeré nashromážděné důkazy a informace o pracovnících. Podle ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntové vedení organizace selhalo, když plně neinformovalo úřady.

Od humanitárních organizací vyžaduje vláda podle Mordauntové „vůdčí morální postavení“, jinak riskují ztrátu financování z veřejných rozpočtů.

Obyvatelé Haiti, | Foto: Pavel Polák

Jen loni získala charita od britské vlády prostředky ve výši 34 milionů liber (v přepočtu asi 970 milionů korun).

'Naprosto nepřijatelné'

Oxfam se v reakci na článek Timesů omluvil. „Odhalené chování některých zaměstnanců společnosti Oxfam v roce 2011 na Haiti bylo naprosto nepřijatelné a v rozporu s našimi hodnotami a standardy, které od našich zaměstnanců očekáváme,“ uvádí se ve víkendovém prohlášení organizace.

O víkendu se ale v médiích objevily informace o podobném chování pracovníků v Čadu v roce 2006. V případu měl stejně jako na Haiti figurovat Roland van Hauwermeiren.

Při zemětřesení na Haiti v roce 2010 zemřelo na 200 000 lidí a více než milion lidí ztratilo svůj domov. Oxfam měl na humanitární pomoc na místě prostředky ve výši zhruba 100 milionů dolarů. Na ostrově pracovalo 230 jeho zaměstnanců.

Zranění po zemětřesení na Haiti | Foto: Julie Remy, Lékaři bez hranic

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme