Výzva učenců k Ládinovu odchodu doručena

Afghánské úřady předaly Usámovi bin Ládinovi poselství islámských duchovních. Obsahuje jejich doporučení, aby dobrovolně opustil zemi. Řekl to dnes velvyslanec afghánského vládního hnutí Taliban v Pákistánu Abdas Saál Zaíf. Neuvedl ale, jak bylo bin Ládinovi poselství předáno ani kde se nejhledanější terorista skrývá. Neřekl také nic o bin Ládinově reakci na poselství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce Pákistánců dnes v ulicích měst po celé zemi vyjadřují podporu vládě prezidenta Mušarafa. Právě na dnešek vyhlásil Parvíz Mušaraf Den solidarity, který má ukázat světu, jak jeho země odsuzuje útoky na Spojené státy, a zda Pákistánci stojí na jeho straně, či podporují radikální duchovní. Také radikální duchovní svolali na dnešek celonárodní demonstrace. Mezi tím však stovky tisíc Afghánců míří k hranicím, zejména s Íránem a Pákistánem, navzdory tomu, že je duchovní vůdce Talibanu Muhammad Omar vyzývá k návratu do domovů, a že je zmíněné státy stále odmítají vpustit na svá území.

"Nemůžeme žít v izolaci, musíme se připojit k mezinárodnímu společenství. Celý svět sleduje, že nyní stojíme na křižovatce," prohlásil Mušaraf v této souvislosti.

Mušaraf slíbil Spojeným státům podporu při jejich boji proti terorismu. V útoku na teroristické základny v Afghánistánu nabízí využití pákistánského vzdušného prostoru i zpravodajských služeb. Fundamentalisté s tím však nesouhlasí a prakticky každý den organizují proti vládě i USA protestní demonstrace. Dnešní Den solidarity ale zatím ukazuje, že naprostá většina Pákistánců stojí za svou vládou. Vyjadřují to mítinky, pokojnými pochody a semináři prakticky ve všech městech, vše v přímém přenosu pákistánské televize a také pod dohledem policistů, obávajících se možných útoků radikálů, jako tomu bylo včera v Karáčí.

Protalibanští velitelé na východě země jsou prý připraveni k dezerci. Informuje o tom dnes agentura AFP s odvoláním na afghánské zdroje v pákistánském Péšávaru. Náznaky rebelie se podle agentury dají vysvětlit nejen obavami vůdců skupin z toho, že se stanou cíli útoku Spojených států. Hlavním kamenem úrazu se stává podstatné zhoršování podmínek pro jejich obchodní aktivity, které zablokovalo uzavření hranic s Pákistánem. Ocitají se tak prakticky bez příjmů.

Stovky tisíc afgánských běženců dál prchají ze země, především k hranicím Pákistánu a Íránu. Jejich exodus pokračuje, přestože je duchovní vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar vyzývá k návratu do jejich domovů a přesto, že je zmíněné státy odmítají vpustit na své území. Uprchlíky žene obava z nadcházejícího odvetného úderu Spojených států proti Afgánistánu za teroristické útoky z 11. září v NewYorku a Washingtonu. Vládnoucí hnutí Taliban varuje obyvatele Afgánistánu před kolaborací se Spojenými státy a opozici před využitím pomoci USA k převzetí moci v zemi. V případě zahraniční intervence v Afghánistánu nebude Taliban podle svého vůdce Umara dělat rozdíly mezi cizími vojáky a kolaborujícími Afghánci.

Vládnoucí hnutí Taliban varuje obyvatele Afgánistánu před kolaborací se Spojenými státy a opozici před využitím pomoci USA k převzetí moci v zemi. V případě zahraniční intervence v Afghánistánu nebude Taliban podle svého vůdce Umara dělat rozdíly mezi cizími vojáky a kolaborujícími Afghánci.

Radikálové už včera napadli průvod příznivců prezidenta ve městě Karáčí. Zraněno bylo nejméně 12 lidí. Podporu prezidentovi vyjadřuje většina stran, včetně opozičních. Mezi nimi i Pákistánská lidová strana bývalé premiérky Benazit Bhutové. Ozbrojené síly přijaly v souvislosti s plánovanými akcemi mimořádná bezpečnostní opatření, a to především v pohraničních oblastech. Nejostřeji sledují sitaci ve Kvétě, kde v pondělí došlo k raketovému útoku a kam míří nejvíce afghánských uprchlíků.

Pákistán pomáhá při pátrání po Úsamovi bin Ládinovi, který se ukrývá v sousedním Afghánistánu. Spojené státy označily bin Ládina za strůjce nedávných útoků proti Washingtonu a New Yorku. Jak uvádí pákistánský deník The News, Pákistán spolupracuje se zpravodajskými službami Spojených států, Ruska a Tádžikistánu. Hlavním a vlastně jediným úkolem týmu je zjistit, kde se Usáma bin Ládin nachází. Podle dosavadních zjištění je nyní nejhledanější muž světa stále v Afghanistánu.

Moskva už zveřejnila, že bin Ládin a jeho organizace al-Kajdá mají v Afghanistánu nejméně 55 základen a 13 tisíc bojovníků včetně Pákistánců. Zpravodajský tým se také částečně spoléhá na informace Severní aliance, jejíž jednotky už několik dní vedou s Talibanem intenzivní boje. V pákistánské historii je tato spolupráce zcela bezprecedentní, potvrzuje to však současnou politiku prezidenta Parvíze Mušarafa, který přislíbil Washingtonu pomoc v boji proti terorismu.

Arabské země nejsou zatím připraveny k účasti ve vojenské akci zaměřené proti terorismu, přestože odsuzují nedávné sebevražedné útoky ve Spojených státech. Prohlásil to generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá. Mnoho arabských vůdců se podle něho obává toho, že vojenské tažení by mohlo připravit o život mnoho civilních obětí. Washington teď připravuje odvetnou akci vůči Afghánistánu a hledá spojence na Blízkém Východě a ve Střední Asii.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme