Vyzvednutí Kursku se oddaluje

Vrak jaderné ponorky Kursk bude ze dna Barentsova moře vyzdvižen později, než se předpokládalo. Uvedl to vicepremiér ruské vlády Ilja Klebanov s tím, že operace by měla být místo v červenci zahájena nejdříve na podzim tohoto roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje náš zpravodaj Petr Voldán, důvodem je nedostatek financí. Předpokládané náklady mají být okolo 80 miliónů dolarů. Rusko chce vynaložit na vyzvednutí ponorky 20-25 miliónů, zbytek má shromáždit mezinárodní fond Kursk.

Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy panují obavy, že se operace nemusí uskutečnit vůbec, což je prý názor i bývalého velitele černomořské flotily Eduarda Baltina. Ten považuje posunutý termín za velice nepříznivý, protože v oblasti Barentsova moře dochází s příchodem podzimu k prudkému uhoršení povětrnostní situace. Předseda Petrohradského klubu námořníků z ruských ponorek Igor Kudrin považuje za ostudu, že Rusko je ochotno financovat jen čtvrtinu nákladů na vyzvednutí ponorky Kursk ze dna moře.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme