Výzvu k bankovnímu runu podporují tisíce klientů

Bývalý francouzský fotbalový reprezentant Eric Cantona vyzval k útoku na banky. Chce, aby dnes lidé vybrali peníze ze svých účtů a narušili tak systém, který podle fotbalisty může za finanční krizi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klienti u přepážky

klienti u přepážky | Foto: Archiv ČRo

Na internetu se ke Cantonově výzvě hlásí na 38 000 lidí. Fotbalista totiž v rozhovoru pro regionální noviny před časem usoudil, že je nespravedlivé, aby důsledky finanční a hospodářské krize nesli řadoví občané.

Vyzval k výběru z účtů jako jisté formě trestu pro bankovní korporace. Na You Tube je rozhovor přeložen do 20 jazyků. "Musíte prostě jít do banky ve své zemi a vybrat svoje peníze. Není to komplikované. A pokud to udělá hodně lidí, systém padne,“ říká někdejší francouzská hvězda britského Manchestru United.

Ministr pro rozpočet Francois Baroin regaloval, že taková slova jsou nezodpovědná. Banka BNP Paribas považuje toto jednání za nebezpečné a francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová vyzvala Cantonu, aby nastoupil na její místo.

Eurozóna od runu zrazuje

Eurozóna považuje výzvu francouzské fotbalové legendy Erica Cantony k útoku na banky za nezodpovědnou. Ministři financí zemí euroskupiny na schůzce v Bruselu také odmítli přidat peníze do záchranného fondu pro země ve finanční tísni.

„V současné době není důvod množství peněz navyšovat,“ řekl po schůzce předseda Euroskupiny - lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

V třičtvrtě bilionovém záchranném balíku je 440 miliard od členů eurozóny. I když se objevily hlasy navrhující navýšení této částky pro případ potíží dalších zemí kromě Irska, eurozóna to zatím nepovažuje za nutné.

Výzvu francouzského fotbalisty Cantona k runu na banky označil Juncker za zcela nezodpovědnou.

Eurokomisař pro hospodářské záležitosti Olli Rehn řekl, že pan Cantona je podle něj lepší fotbalista, než ekonom.

Milan Kopp, Pavel Novák, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme