Vzbouřenci z Pobřeží slonoviny jsou už zřejmě před branami Abidžanu

Jednotky mezinárodně uznávaného prezidenta Pobřeží slonoviny Alassanea Ouattary slaví úspěchy. Vzbouřenci obsadili významné přístavní města San Pedro na jihozápadě země, což je hlavní světové překladiště pro vývoz kakaa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojený konflikt v Pobřeží slonoviny | Zdroj: Reuters

Podle nejnovějších informací už se vzbouřenci, kteří reprezentují mezinárodně uznávaného prezidenta Ouattaru, měli údajně dostat až před brány Abidžanu, tedy oficiálního hlavního města.

Pokud by došlo k uchopení moci vzbouřenci i v Abidžanu, mohlo by to znamenat významný posun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek mluví o aktuální situaci v Pobřeží slonoviny v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Boje v Pobřeží slonoviny trvají už od listopadu loňského roku, kdy se v zemi odehrály prezidentské volby, které vyhrál prezident Alassane Ouattara. Ovšem dosavadní prezident Laurent Gbagbo se odmítl vzdát úřadu. Proto tedy v Pobřeží slonoviny probíhá něco jako občanská válka.

Přitom mezinárodní společenství uznalo jako prezidenta Ouattaru. Momentálně panuje jakési dvojvládí dvou prezidentů. Hovoří o tom, že chtějí jednat. Zatím to ale tak vůbec nevypadá.

Dopady jsou tragické. Uvádí se asi 500 lidí, kteří byli během bojů zabiti. Počet uprchlíků je mnohonásobně vyšší, hovoří se dokonce až o jednom milionu lidí.

Hanka Shánělová, Jaromír Marek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme