Vzdělání Němců závisí hlavně na příjmech rodičů

Němečtí školáci výrazně zaostávají za svými kolegy z rozvinutých zemí. Odhalila to opět renomovaná studie PISA (Programme for International Student Assessment), jejímž garantem je OECD. Výsledky budou oficiálně zveřejněny 7.prosince.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka

školačka | Foto: Základní škola Hluboká nad Vltavou

Ve všech třech disciplínách se němečtí školáci umístili v dolní polovině tabulky 31 průmyslově vyspělých států světa. Oproti minulé studii z roku 2000 si ale lehce polepšili v matematice, z 20. na 17. místo. V přírodních vědách poskočili až na 16., ale v rodném jazyce stále beze změn - 20. místo. 22 procent žáků do konce povinné školní docházky nedokáže přečíst jednoduchý text a počítá maximálně na úrovni obecné školy.

Příčin propadu je celá řada, ale jeden fakt je alarmující: v žádné jiné srovnatelné zemi nezávisí vzdělání tolik na příjmech rodičů jako v SRN. Děti vysokoškoláků mají 3krát vyšší šance odmaturovat než ty z dělnických rodin.

Další studie OECD odhalila problémy také v předškolní výchově. Míst v mateřských školách je málo, o problematické děti není postaráno. "Žádná jiná Evropská země se nechová ke svým dětem tak macešsky jako Německo." Situaci v předškolních zařízeních proto považuje ministryně pro rodinu Reneta Schmidtová "za skandální". Rozdíly mezi západem a východem země jsou propastné: v bývalé NDR jsou školky pro 37 procent dětí, ve starých spolkových zemích jen pro 3 procenta.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme