'Vzestup českého Trumpa'. Světová média píšou o bolestivé ráně pro tradiční strany

Výsledky parlamentních voleb v České republice pozorně sledují také světové tiskové agentury. Francouzská AFP o jasném vítězství hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše píše jako o vzestupu českého Donalda Trumpa, agentura Reuters sídlící v Londýně se zase pozastavuje nad neschopností dosud vládní ČSSD zúročit ve volbách nynější hospodářskou prosperitu země. Americká AP uvedla, že výsledek znamená ránu pro tradiční strany.

Praha/Paříž/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Česká ekonomika se poslední čtyři roky těší rychlému růstu, vyrovnanému rozpočtu a nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii, ale sociální demokraté, kteří vedou vládu spolu s ANO a dalším partnerem, to nebyli schopni zužitkovat," napsal Reuters.

AFP k volební ztrátě ČSSD uvedla, že strana končícího premiéra Bohuslava Sobotky zažila brutální pád.

Sčítání finišuje. Drtivě vítězí ANO, druhá ODS přeskočila Okamuru. TOP 09 bojuje o přežití

Číst článek

S ohledem na průběžné výsledky AFP dodala, že nad Českem visí otázka nejistoty z budoucího směřování země a z nadcházejících vztahů mezi Prahou a Západem, především pak s EU a Severoatlantickou aliancí.

O obavách z vývoje v Česku píše i AP, která svým klientům vysvětluje, že do Parlamentu vstoupí strany, které nejsou považovány za takzvané mainstreamové.

AP rovněž uvedla, že Babišovo přesvědčivé vítězství ukazuje na to, že středoevropské Česko se posune doprava. „Vítězství mu dláždí cestu k tomu, aby se stal příštím premiérem, nehledě na obvinění ze zpronevěry v souvislosti s dotacemi Evropské unie," napsala AP.

Stát jako firma

Agentura také poznamenala, že ANO spolu s ostatními českými stranami odmítá unijní kvóty na běžence a že Babiš kritizuje EU a odmítá stanovit datum na přijetí jednotné evropské měny euro. „Jeho vítězství tak může vyústit ve vznik další euroskeptické vlády ve střední Evropě," dodala AP.

Agentura Bloomberg ve svém hodnocení výsledků napsala, že volby drtivě vyhrál miliardář čelící obvinění ze zpronevěry, který voličům slíbil řídit stát jako firmu, bojovat proti muslimskému přistěhovalectví a bránit hlubší integraci EU.

Bloomberg podobně jako další zahraniční média přirovnává k americkému prezidentu Trumpovi a také k někdejšímu italskému premiérovi Silviu Berlusconimu.

Jako Maďarsko a Polsko?

Německá agentura DPA si všímá jednak jasného vítězství Babišova hnutí ANO, jednak „debaklu" dosud nejsilnější sněmovní strany - ČSSD. Upozorňuje také na rýsující se úspěch „pravicově radikální" Svobody a přímé demokracie (SPD).

Kubera, Feri nebo Škromach. Politici tipovali, jak podle nich dopadnou volby. Strefili se?

Číst článek

Server listu Süddeutsche Zeitung se vedle popisu průběžných výsledků vrací i ke kampani, v níž se podle něj Babiš stavěl do role bojovníka proti korupci a kritika EU. Vystoupení z unie ale pravicový populista, kterému se přezdívá český Trump, nepožadoval, připomíná web.

Süddeutsche Zeitung také podotýká, že příští česká Poslanecká sněmovna bude zřejmě výrazně fragmentovaná. Spiegel online zase upozorňuje na kritické hlasy, které varovaly před tím, že se v Česku mohou objevit podobné tendence jako v Maďarsku a Polsku, což by vedlo k prohloubení příkopu mezi západem a východem Evropské unie.

Podle rakouské agentury APA Česko čekají s ohledem na průběžné výsledky obtížná jednání o vládní koalici. Výsledek ČSSD označila za debakl.

Jako Slovensko za Mečiara?

Česko si zvolilo cestu jako Slovensko za Mečiara, tak zní jeden z komentářů na výsledky českých voleb na Slovensku. Novinář Martin Šimečka v komentáři pro Denník N přirovnává současnou situaci v Česku k té slovenské v roce 1994.

„Většina české společnosti se právě rozhodla vydat tehdejší slovenskou cestou a otestovat limity demokracie i za cenu, že ji svojí volbou vážně ohrozí,“ vysvětluje.

„Českým premiérem se s velkou pravděpodobností stane Slovák Andrej Babiš, politický predátor, který bude torpédovat základy české demokracie,“ pokračuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme