Vzkaz Havaně: embargo by padlo po svobodných volbách

Americký prezident Georg Bush vyzval kubánského lídra Fidela Castra k uspořádání svobodných voleb. Bush v dnešním projevu v Bílém domě stanovil podmínky Spojených států pro zmírnění protikubánského embarga. Z Washingtonu telefonuje zpravodajka Olga Krupauerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Pokud Fidel Castro stojí o zrušení embarga, musí v příštím roce uspořádat svobodné volby do kubánského Národního shromáždění, propustit politické vězně a umožnit účast opozičních stran. Uvolnění embarga bez politických změn by podle Bushe pouze obohatilo Fidela Castra a jeho nohsledy. Bush zároveň oznámil sérii opatření na podporu kubánské opozice, ale nezmínil se o nedávné cestě na Kubu bývalého prezidenta Cartera.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová: G. Bush vyzývá Kubu

Televize CNN vysílala ihned po Bushově projevu bezprecedentní reakci kubánských disidentů z Havany. Přední disident Sanchéz označil Bushovu rétoriku z dob studené války a ocenil spíše iniciativu Jimmyho Cartera.

Milan Kopp, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme