Vzkaz Havaně: embargo by padlo po svobodných volbách

Americký prezident Georg Bush vyzval kubánského lídra Fidela Castra k uspořádání svobodných voleb. Bush v dnešním projevu v Bílém domě stanovil podmínky Spojených států pro zmírnění protikubánského embarga. Z Washingtonu telefonuje zpravodajka Olga Krupauerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Pokud Fidel Castro stojí o zrušení embarga, musí v příštím roce uspořádat svobodné volby do kubánského Národního shromáždění, propustit politické vězně a umožnit účast opozičních stran. Uvolnění embarga bez politických změn by podle Bushe pouze obohatilo Fidela Castra a jeho nohsledy. Bush zároveň oznámil sérii opatření na podporu kubánské opozice, ale nezmínil se o nedávné cestě na Kubu bývalého prezidenta Cartera.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová: G. Bush vyzývá Kubu

Televize CNN vysílala ihned po Bushově projevu bezprecedentní reakci kubánských disidentů z Havany. Přední disident Sanchéz označil Bushovu rétoriku z dob studené války a ocenil spíše iniciativu Jimmyho Cartera.

Milan Kopp, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme