Vznik Československa se slaví i v brazilském Sao Paulu

Dnešní státní svátek, připomínku vzniku samostatného Československa, neslavíme jen my v České republice. Možná o to víc ji slaví ti, kteří ze své vlasti museli utéct a dlouho se nemohli vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sao Paulo je dnes džunglí národností, jazyků | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Své kořeny si dodnes připomínají, a naučili to i své děti i vnučky a vnuky. 28. říjen 1918 si tak připomínají i v krajanském spolku v dalekém brazilském Sao Paulu.

Sál v klidné čtvrti největšího jihoamerického města zaplnilo několik desítek Čechů i Brazilců, většinou ovšem Čechobrazilců. Někteří urazili dokonce až čtyři sta kilometrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Davida Koubka z oslav vzniku Československé republiky v Brazílii

„Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země…,“ zpívají Čechobrazilci. Píseň secvičila se svými žáky Petra Mocová, která tu vyučuje češtinu. Pro některé je to téměř nepoznaný jazyk, kterým mluvili jejich pradědové a prabáby. Nebo jsou to Brazilci, kteří se třeba učí česky kvůli své lásce a dokazují tak, že se českého jazyka nebojí.

Tance na moravské, české i slovenské písně byly hlavním bodem programu. Taneční skupinu Slavie vede Dagmar Štruncová Fernandis.

„Začala jsem jedním tancem z Moravy, kterému jsem dala jméno Danuška, protože to je moje jméno, no a tím to začalo. Každý rok děláme jeden, dva nebo tři tance podle toho, jak to jde,“ řekla vedoucí skupiny.

Tradiční folklor baví především starší osazenstvo, přidávají se však i mladší.

„Mladí už k tomu přeci jenom nemají takový vztah jako my. Ale, jak vidíte, rádi přijdou a líbí se jim to, což je zajímavé. Když se někdo dostane k tomu, že jede do republiky, tak je nadšený,“ komentovala jedna z duší spolku, paní Helena Novotná.

David Koubek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme