Vznik Československa se slaví i v brazilském Sao Paulu

Dnešní státní svátek, připomínku vzniku samostatného Československa, neslavíme jen my v České republice. Možná o to víc ji slaví ti, kteří ze své vlasti museli utéct a dlouho se nemohli vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sao Paulo je dnes džunglí národností, jazyků | Foto: David Koubek

Své kořeny si dodnes připomínají, a naučili to i své děti i vnučky a vnuky. 28. říjen 1918 si tak připomínají i v krajanském spolku v dalekém brazilském Sao Paulu.

Sál v klidné čtvrti největšího jihoamerického města zaplnilo několik desítek Čechů i Brazilců, většinou ovšem Čechobrazilců. Někteří urazili dokonce až čtyři sta kilometrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Davida Koubka z oslav vzniku Československé republiky v Brazílii

„Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země…,“ zpívají Čechobrazilci. Píseň secvičila se svými žáky Petra Mocová, která tu vyučuje češtinu. Pro některé je to téměř nepoznaný jazyk, kterým mluvili jejich pradědové a prabáby. Nebo jsou to Brazilci, kteří se třeba učí česky kvůli své lásce a dokazují tak, že se českého jazyka nebojí.

Tance na moravské, české i slovenské písně byly hlavním bodem programu. Taneční skupinu Slavie vede Dagmar Štruncová Fernandis.

„Začala jsem jedním tancem z Moravy, kterému jsem dala jméno Danuška, protože to je moje jméno, no a tím to začalo. Každý rok děláme jeden, dva nebo tři tance podle toho, jak to jde,“ řekla vedoucí skupiny.

Tradiční folklor baví především starší osazenstvo, přidávají se však i mladší.

„Mladí už k tomu přeci jenom nemají takový vztah jako my. Ale, jak vidíte, rádi přijdou a líbí se jim to, což je zajímavé. Když se někdo dostane k tomu, že jede do republiky, tak je nadšený,“ komentovala jedna z duší spolku, paní Helena Novotná.

David Koubek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme