Vznik nizozemské koalice budou provázet demonstrace

Potvrzení vzniku centropravicové koalice v Nizozemsku asi neproběhne v klidu. Demonstrace na sobotu oznámilo několik uskupení, které přijedou do města Arnhem na východě Nizozemska. Právě tam totiž bude sjezd Křesťanskodemokratické strany rozhodovat o podpoře koaliční smlouvě s Liberály a Stranou za svobodu Geerta Wilderse známého výpady proti muslimským přistěhovalcům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák

O vstupu do koalice s Wildersovými extremisty a Liberály potenciálního premiéra Marka Rutteho budou hlasovat asi čtyři tisíce delegátů sjezdu. Radnice v Arnhemu vydala šest povolení k veřejným shromážděním, která se mají konat souběžně s jednáním členů Křesťanskodemokratické výzvy.

Podle deníku Volkskrant jsou členové strany, která po červnových předčasných volbách ztratila nejsilnější pozici ve státě, rozpolcení na dva tábory. Část jich je proti spolupráci s antiislamisty, pro jiné to ale není nepřekonatelná překážka.

Koaliční dohoda počítá kromě úsporných opatření v hospodářství a sociální sféře i s tvrdšími podmínkami pro přistěhovalce a také se zavedením zákazu nošení burky nebo nikábu na veřejnosti.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme