Vznikající čínská aglomerace pojme až 42 miliónů lidí. Dělníci utíkají na venkov

Čína vytváří největší aglomeraci světa. Vzniká na jihu země spojením devíti měst v průmyslové oblasti delty řeky Si-ťiang (Perlové řeky). Jak uvádí britský deník Telegraph, budoucí metropole by měla mít asi 42 milionů obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský drak | Foto: Robert Mikoláš

„Kanton a ústí Perlové řeky historicky je jedním z nejdůležitějších obchodních míst. Kanton leží i blízko Hongkongu, takže veškerý obchod ze západu proudí tudy. Vytvořit takovouto superaglomeraci na tomto místě má za cíl zlepšit konkurenceschopnost jednotlivých míst a zlepšit ekonomickou situaci,“ vysvětlil Rádiu Česko sinolog Štěpán Pavlík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína chce vytvořit největší aglomeraci světa. Téma pro sinologa Štěpána Pavlíka z Filozofické fakulty univerzity Karlovy.

Mizející venkov

Podle něj je dalším důvodem pro vytvoření aglomerace velký počet obyvatel. Navíc v deltě Perlové řeky už jsou města do jisté míry propojena, a to zástavbou, průmyslem a továrnami.

„Typický venkov tam v podstatě už ani nenajdete, čili spíše jde o nějaké administrativní sloučení, které by mělo za cíl zlepšit situaci, v podstatě komunikaci mezi těmi centry, která tam už v současné chvíli jsou,“ dodal Pavlík.

Dělníci chtějí na venkov, přeplněná města jim nevyhovují

Zatímco města rostou, přicházejí o dělníky, kteří míří na vesnice:

„Začíná se v těchto bohatých oblastech vyplácet se věnovat zemědělství, a nepracovat za těch podmínek, za kterých bývají zaměstnáváni v továrnách. Naopak je v současné době v Číně v pobřežních oblastech hlad po dělnících a je tam nedostatek pracovní síly.“

Velký počet obyvatelstva se odráží na kvalitě života lidí. Mají například problémy s dopravou a cestováním do zaměstnání stráví i několik hodin.

„Tu spoustu lidí si uvědomíte okamžitě, jakmile přistanete v Číně a vylezete z letadla,“ uvedl sinolog Štěpán Pavlík.

Marián Vojtek, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme