Vznikající slovenská vládní koalice se dohodla na rozdělení ministerstev

Čtyři strany vznikající koalice na Slovensku se dohodly na rozdělení postů v nové vládě a ve vedení parlamentu. Oznámil to šéf vítězné strany Smer a dosavadní premiér Robert Fico. Jména nových ministrů zatím neuvedl. Většinu křesel v kabinetu obsadí sociální demokraté, kteří v uplynulých čtyřech letech vládli bez koaličního partnera. Získají také post předsedy vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico | Foto: Martin Mikula | Zdroj: ČTK

„Dosáhli jsme dohody o vůli vytvořit vládní koalici a o úpravě vnitřních poměrů v Národní radě a ve vládě,“ oznámil Fico po jednání zástupců stran.

Smer, který parlamentní volby vyhrál s výrazným náskokem před svými budoucími koaličními partnery, obsadí ve vládě devět z celkového počtu 15 křesel, a to včetně postu premiéra.

Dále sociální demokraté povedou ministerstva zahraničí, financí, vnitra nebo hospodářství. Budou mít i funkci místopředsedy vlády pro investice, který získá silnější pravomoci v oblasti evropských fondů. Zbylé posty si rozdělí Slovenská národní strana, Most-Híd a hnutí Síť.

Formující se koalici pozorovatelé označili za jedno z řešení patu, kdy se do sněmovny dostalo osm politických stran a hnutí včetně krajní pravice. Takové spojenectví by zároveň znamenalo, že poprvé v novodobé historii země by součástí vládní koalice byly nacionalistická SNS a strana Most-Híd, zástupce početné maďarské menšiny.
Zdroj: ČTK

Podle slovenských médií zůstane v čele nové vlády Fico, funkce by si měli udržet i ministr zahraničí Miroslav Lajčák, ministr vnitra Robert Kaliňák a ministr financí Peter Kažimír. Dvě menší pravicové strany Most-Híd a Síť prý ale měly výhrady k tomu, aby Fico zůstal premiérem a Kaliňák ministrem vnitra.

Další tři strany si rozdělí šest ministerských funkcí. SNS bude mít ve vládě tři ministry včetně ministra obrany, strana také obsadí post předsedy parlamentu. Most-Híd získá posty dvou ministrů a nejmenší strana Síť, která čelí vnitrostranickému rozkolu kvůli spolupráci se Smerem, nominuje do vlády pouze ministra dopravy.

Fico oznámil, že o dohodě s budoucími koaličními partnery hodlá informovat hlavu státu, která podle ústavy po volbách svolává ustanovující schůzi parlamentu. Po prvním zasedání sněmovny musí kabinet podat demisi, hlava státu pak jmenuje premiéra a na jeho návrh další členy nového kabinetu.

Nejsilnější pravicová strana Svoboda a solidarita, která neúspěšně usilovala o vytvoření široké pravicové koalice, rozdělení ministerských postů kritizovala.

„Oblasti, ve kterých jsou největší problémy, jako zdravotnictví, školství, vnitro a hospodářství, obsadí kandidáti stran, které již v minulosti v jejich řízení závažně selhaly,“ uvedl v prohlášení předseda Richard Sulík.

Výsledky voleb do Národní rady Slovenské republiky | Foto: ČRo

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme