Vzpomínka na Václava Havla v Bratislavě byla komorní

Lidé na Slovensku si úmrtí Václava Havla připomínají pouze symbolicky. V několika slovenských městech jsou veřejnosti k dispozici kondolenční knihy. Václav Havel měl na Slovensku dvojsečné renomé. Kromě bojovníka za svobodu v něm část veřejnosti viděla i člověka, který Slovensko nikdy nepochopil. Na veřejnou vzpomínku na bratislavském nábřeží dorazilo včera večer jen pár desítek lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad | Foto: Archív Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky

„Slováci jsou prostě a jednoduše jiní. Václav Havel byl slovenským prezidentem sice krátce, ale to nevadí. Však nám v lecčems pomohl. Zůstane navždy naším prezidentem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o uctění památky Václava Havla v Bratislavě

Důchodkyně Eva a Táňa se přišly naposledy rozloučit s Václavem Havlem. Táňa dokonce s bývalým prezidentem několikrát osobně mluvila:

„Pokaždé jsem mu řekla to samé. Pane prezidente, přináším vám pozdravy z Bratislavy. Objala jsem ho, políbila jsem ho a on se nebránil.“

Zde na nábřeží Dunaje stojí od loňského října socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Pietní vzpomínku sem svolal Peter Mariánek.

„Na tomto místě jsme se scházeli jako občané vždy, když bylo potřeba se projevit za hodnoty, které Václav Havel reprezentoval. Proto jsme sem přišli i dnes,“ uvedl Mariánek.

Třicátník Peter si myslí, že Václav Havel byl jedinečná osobnost, a právě proto i on přišel přidat svůj zápis do kondolenční knihy. Rozhodně nesouhlasí s tím, že někteří Slováci stále vidí Václava Havla jako negativní osobnost:

„Nevím, jestli je to pravda, ale myslím si, že ho lidé vnímají nekriticky. Takové hlasy, jako byly při dělení federace, jsou nyní na Slovensku v menšině.“

Pietní vzpomínka v Bratislavě skončila po třech hodinách. V pátek se bude za Václava Havla na Slovensku držet státní smutek. Začne v osm ráno a skončí v šest hodin večer.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme