Vzpomínkový večer na zesnulého prezidenta Havla vyvolal v Moskvě nebývalý zájem

Herci, režiséři, spisovatelé, ale i ruská veřejnost v Moskvě v těchto chvílích vzpomíná na zesnulého českého prezidenta Václava Havla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel nikdy nezapomínal na ty, kdo nemají svobodu. Demonstrantka v Moskvě drží 24. prosince při protestech proti volebním výsledkům plakát s nápisem: „Potřebujeme našeho Havla“

Václav Havel nikdy nezapomínal na ty, kdo nemají svobodu. Demonstrantka v Moskvě drží 24. prosince při protestech proti volebním výsledkům plakát s nápisem: „Potřebujeme našeho Havla“ | Foto: Mikhail Metzel | Zdroj: ČTK

Vzpomínkový večer vyvolal nebývalý zájem mezi lidmi. U vchodu do Divadla mladého diváka, kde se vzpomínkový večer koná, byla dlouhá fronta a sál pro 700 diváků je plný.

Přišly osobnosti ruského veřejného života, které Václava Havla znaly a setkaly se s ním. Například obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová nebo filoložka a nakladatelka Irina Prochorovová.

V sále byli i hosté z České republiky. Na pódiu promluvil velvyslanec Petr Kolář, promluvit má i bývalý velvyslanec Luboš Dobrovský nebo muzikant Mikoláš Chadima.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzpomínkovém večeru mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Lidé měli zatím možnost vidět videa, která Havla ukazovaly jako dítě a četly se úryvky z díla.

„Rusové obecně vzpomínají na Václava Havla jako na výjimečnou osobnost, která si uchovala vnitřní integritu, morální kredit a autoritu, i přes ta dlouhá léta v politice. Za relevantní považují i jeho současný pohled na současné Rusko a na jeho současné problémy. Mnozí mluví o tom, že jeden výrazný hlas na evropské a světové scéně, který se relativně vyjadřoval k dění v Rusku, bohužel ubyl,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Od úmrtí Václava Havla uplynuly už tři měsíce. Důvodem ‚pozdní‘ vzpomínky jsou organizační důvody, protože v Rusku nejde zařídit všechno hned – objednat sál nebo přivést hosty. Jedna vzpomínka se ale konala už v prosinci.

„Načasování mohlo být i úmyslné, protože je po volbách, ve kterých znovu zvítězil Vladimír Putin a Rusko vyráží do nové etapy, kdy se země zjevně mění. Za poslední měsíce zažila největší protivládní protesty. Jistý symbolismus tam také je,“ říká Kabrhelová.

Nejvyšší ruští představitelé v prosinci čelili kritice za to, že poslali do Prahy pouze protokolární kondolence.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme