Vzpomínky pákistánského prezidenta vyvolávají rozpaky americké administrativy

Životopis pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa jako seriál. Takovým způsobem se rozhodl lákat čtenáře londýnský deník Times, který vydává biografii pákistánské hlavy státu na pokračování pod titulem "V palebné linii". Mušarafovy vzpomínky způsobí rozpaky zejména ve Spojených státech, protože Američané měli údajně Pákistánu platit za vydání osob podezřelých z terorismu. Novinový seriál by mohl zajímat i české čtenáře. Podle Mušarafa totiž teroristé plánovali udeřit možná i pomocí českého dopravního letadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Pákistánský prezident ve svých memoárech píše, že americká zpravodajská služba CIA tajně vyplatila jeho vládě miliony dolarů za vydání 369 osob podezřelých z členství v Al-Káidě do Spojených států. Kolik milionů dolarů přesně jeho vláda za tyto lidi dostala, Mušaraf neuvádí.

Deník poznamenává, že takovéto praktiky americká vláda zakazuje. Mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti dnes prohlásil, že o zmíněném kroku nemá informace. Zdá se mu to navíc nepravděpodobné, protože finanční odměny jsou určeny soukromým osobám, které přispějí k vypátrání teroristů figurujících na seznamu nejhledanějších zločinců FBI, nikoli zahraničním vládám.

Již minulý týden přišel pákistánský prezident s kontroverzním tvrzením, že USA vyhrožovaly po teroristických útocích na New York a Washington 11. září 2001 bombardováním Pákistánu, pokud nebude spolupracovat ve válce proti terorismu.

Podle Mušarafa jeden z podezřelých, kteří byli vydáni Američanům (údajný architekt teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001 Khalid Šejk Mohamed) plánoval v roce 2002 útok na letiště Heathrow a hodlal použít linkových letů z letišť patřících aeroliniím ČR, Slovenska, Chorvatska, Polska, Rumunska a Malty, a to kvůli jejich laxním bezpečnostním opatřením.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme