Poničené domy, rozbité silnice. Rusko sčítá materiální škody po Prigožinově vzpouře

Skoro dvacet poškozených domů a více než 10 000 metrů čtverečných poničených vozovek. Takové jsou podle agentury AFP první informace lokálních ruských úřadů o škodách vzniklých při víkendové vzpouře oligarchy Jevgenije Prigožina a jeho žoldnéřů proti ruské armádě. Hlášení o škodách přišla v neděli z Voroněžské a Rostovské oblasti, kde v sobotu jednotky Wagnerovy soukromé vojenské společnosti operovaly.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jevgenij Prigožin opouští Rostov na Donu

Jevgenij Prigožin opouští Rostov na Donu | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Wagnerovci v sobotu ráno obsadili vojenské velitelství v Rostově na Donu, načež neznámý počet žoldnéřů zamířil k Moskvě v konvoji, který podle všeho urazil stovky kilometrů a projel kolem města Voroněž. Prigožin ještě před koncem dne povstání odvolal, aniž by došlo k rozsáhlým ozbrojeným střetům.

Putin ztratil tvář, teď přijdou čistky. Proč Prigožin couvl z tažení na Moskvu?

Číst článek

Vedení jednoho z okresů ve Voroněžské oblasti, kterým vede dálnice spojující Rostov na Donu s Moskvou, v neděli uvedlo, že při přesunu wagnerovců bylo poškozeno 19 domů.

Škody podle prohlášení na sociální síti Telegram vznikly v sobotu po „střetu, který se odehrál poblíž (vesnice) Jelizavetovky“. Zdejší činitel specifikoval, že na místě se střetli wagnerovci s pravidelnou ruskou armádou.

Rostovský starosta Alexej Logviněnko zase hlásil poničení vozovek těžkou vojenskou technikou. Z fotografií, které starosta publikoval, bylo patrné, že ulice poškodily tankové pásy. „Týmy začnou škody opravovat dnes (v neděli – pozn. red.),“ uvedl Logviněnko.

Škody na silnicích během bleskové vzpoury nezpůsobili jen wagnerovci. Z míst podél trasy mezi Rostovem na Donu a Moskvou v sobotu přicházely záběry bagrů rozkopávajících vozovky zřejmě ve snaze vytvořit překážky pro konvoj žoldnéřů.

Kromě toho se objevovaly neoficiální informace o tom, že wagnerovci sestřelili několik strojů ruského letectva. Během jejich přesunu Voroněžskou oblastí také hořel v regionální metropoli sklad paliva, ovšem nebylo zcela jasné, jak incident s přítomností vzbouřenců souvisel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme