Vztahy mezi Íránem a Ázerbájdžánem se zhoršují. Kvůli jadernému programu

Za oddechem, liberálnějším prostředím, ale i kvůli obavám z možné války vyrážejí mnozí Íránci do sousedního Ázerbájdžánu. Obě země pojí historické, obchodní, kulturní i etnické vazby. Vztahy se ale v poslední době přesto zhoršují. I kvůli nekončící debatě o íránském jaderném programu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní silnice

Hlavní silnice | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Hraniční přechod s Íránem patří v jinak ospalé ázerbájdžánské části Astary mezi rušnější místa. Na rozbité silnici, která vede po pobřeží Kaspického moře k celnici, čekají na odbavení desítky kamionů. Živo je ale i na druhé straně. Z Íránu sem proudí nejen levné zboží, ale i mnozí obyvatelé.

„Lidé z Íránu sem rádi přijíždějí utrácet peníze, hlavně během svátků, s rodinami. Někteří si v Baku začali v obavách z války kupovat byty," říká 53 letý obchodník a opoziční politik z Astary Asen Gašimli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to vypadá na hranici Íránu s Ázerbájdžánem zjišťovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Mnozí návštěvníci, často etničtí Ázerbájdžánci, podle něj touží po oddechu v malebných Talyšských horách. Jiní ale chtějí alespoň na chvíli nechat za zády striktní pravidla konzervativní íránské společnosti.

Jak se ale Asen shoduje s osazenstvem malé čajovny na okraji Astary, časy na hranicích se mění. Íránských návštěvníků podle místních ubývá. Důvodem je napětí mezi vládami v Teheránu a Baku. Mnohé prý odrazuje i chronická korupce ázerbájdžánských úřadů.

Ty samé problémy paradoxně vyhánějí stále více lidí opačným směrem - z Ázerbájdžánu do Íránu. I přes astronomické příjmy z těžby ropy mnozí Ázerbájdžánci žijí v chudobě, do Íránu odjíždějí především za kvalitnější zdravotní péčí a levnějším zbožím.

I přes rostoucí napětí a autoritářské praktiky vlády ale Ázerbájdžán dál zůstává útočištěm pro mnohé Íránce, frustrované děním ve vlastní zemi. Jedním z nich je i 32 letý íránský architekt, který z obav před dlouhou rukou obou režimů chce raději zůstat v anonymitě. V Baku žije a pracuje už 7 let.

„Íránci rádi žijí v míru a pokoji. Lidé nechtějí jaderné zbraně, ani válku. Jediný boj, který v tuhle chvíli vedeme, bohužel svádíme ve vlastní zemi s vlastní vládou," dodává íránský architekt.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme