Vztahy mezi Poláky a Němci nikdy nebyly lepší, říká bývalý šéf polské diplomacie

Mezi Berlínem a Varšavou létají státní delegace tak často, že by se skoro dalo mluvit mohli o pravidelné letecké lince. Vztahy mezi Polskem a Německem opravdu nikdy nebyly tak dobré, jaké jsou dnes. A to je něco senzačního a nevídaného, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Wladyslaw Bartoszewski.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Donald Tusk se sešli ve Varšavě.

Angela Merkelová a Donald Tusk se sešli ve Varšavě. | Zdroj: Reuters

Muž, kterého věznili nacisté a který byl po revoluci v roce 1989 dvakrát ministrem zahraničí, je dnes poradcem premiéra Donalda Tuska.

"Naše vztahy - mezi Polskem a sjednoceným Německem - jsou skutečně stabilní. Premiér Donald Tusk létá do Berlína docela často, ale mnohem častěji létají státníci z Berlína do Varšavy. To je dnes naprostá samozřejmost. Před deseti nebo patnácti lety by si to nikdo představit nedokázal," říká a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vztahy mezi Polskem a Německem nikdy nebyly lepší, pochvaluje si bývalý šéf polské diplomacie

"Před několika dny byla ve Varšavě kancléřka Angela Merkelová a spolu s ní dalších osm ministrů. Celý den probíhalo společné zasedání obou vlád - polské a německé. V takovém formátu jednali Němci dosud jenom s Francouzi."

Téměř devadesátiletý Vladyslaw Bartoszewski sleduje polsko-německé vztahy několik desetiletí. A coby bývalý polský ministr zahraničí sleduje, jak význam Polska ve střední Evropě a potažmo v celé Evropské unii v posledních letech roste. Němci proto podle něj berou Polsko vážněji.

"Polsko má 38 miliónů obyvatel a za hranicemi na Západě žije další milión Poláků. Je to zkrátka země, která má politickou váhu. A k tomu jsme zaplať pánbůh propluli ekonomickou krizí relativně bez úhony. Ve srovnání s ostatními zeměmi v Unii si stojíme velmi dobře. A to němečtí politici oceňují, protože oni uvažují pragmaticky. Jedno z které strany jsou. Dalším důvodem je, že Němci mají v Polsku ekonomické zájmy, mají u nás velké odbytiště."

Vladyslaw Bartoszewski byl za války vězněn v koncentračním táboře Osvětim, po svém propuštění spolupracoval s partyzány, podílel se na Varšavském povstání, po válce, v době stalinismu, byl pro změnu zatčen pro údajnou špionáž. Byl také členem polské Solidarity. Navzdory svým osobním zkušenostem to byl právě Bartoszewsky, kdo považoval za jednu z největších priorit Polska navázat se sjednoceným Německem fungující a dobré vztahy.

"Moje generace - mně je skoro devadesát let - má ještě hluboko v kostech ty strašlivé události, které se tu děly od konce třicátých let. Ale lidé z mladších generací jsou mnohem věcnější. Ti vědí, co se stalo, ale chtějí se dívat dopředu. To je hlavní síla sbližování obou národů. Koneckonců německá kancléřka Merkelová, stejně jako náš premiér a náš prezident se narodili až po válce."

Vztahy mezi Polskem a Německem sice čas od času rozvířily kauzy například kolem Eriky Steinbachové, která předsedá německému Spolku vyhnanců, nebo například kolem bývalé polské vlády bratrů Kaczynských, která ráda brnkala na polskou nacionální strunu. Na stále větším sbližování Polska a Německa to ale podle Vladyslava Bartoszewského nic nemění:

"Když jsme nyní ve společenství evropských států, tak to přece neznamená, že v takovém společenství neexistují problémy. Vždyť je to jako v každé rodině. Tam také bývají konflikty a problémy."

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme