Vztahy mezi USA a Pákistánem chladnou, američtí senátoři požadují zmrazení pomoci

Vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem chladnou. Spojené státy považovaly Pákistán za svého klíčového spojence v boji proti terorismu. Poté, co americké komando vystopovalo a zabilo nejhledanějšího teroristu světa Usámu bin Ládina nedaleko pákistánské metropole, klesají vzájemné vztahy k bodu mrazu. Spojené státy navíc Pákistán obviňují, že o bin Ládinově úkrytu věděl a nic nepodnikl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abbottábád

Abbottábád | Zdroj: Reuters

Obvinění z nadržování bin Ládinovi Pákistán striktně odmítá. „Je snadné říci, tajné služby nebo některé vládní složky byly ve spojení s Al-Káidou. Je to chybná hypotéza. Je to chybné obvinění,“ uvedl v emotivním vystoupení tajemník pákistánského ministerstva zahraničí Salmán Bašír. Zároveň ale pohrozil případnou odvetou, pokud by se podobná situace, tedy vojenská operace na pákistánském území, v budoucnu opakovala:

"Cítíme, že nehoda nebo špatný odhad by v budoucnu vyústily v hroznou katastrofu. Nemůže být pochyb, že Pákistán má adekvátní kapacitu pro zajištění své vlastní obrany.“

Byť toto prohlášení bylo nejspíš určeno hlavně vlastním lidem než Američanům, mezi Islámábádem a Washingtonem teď létají silná slova. Šéf americké Sněmovny reprezentantů John Boehner sice potvrdil, že i přesto, že Usáma bin Ládin se skrýval v Pákistánu, nemělo by to vést k ochlazení vzájemných vztahů, ale naopak k jejich dalšímu rozvoji. Totéž tvrdí i ministryně zahraničí Hilary Clintonová:

Tajemník pákistánského ministerstva zahraničí Salmán Bašír | Foto: ČTK/AP

„Zavázali jsme se podporovat pákistánský lid a jeho demokracii.“

Mnozí senátoři ale požadují zmrazení pomoci Pákistánu. Přinejmenším do doby, než se prokáže, že Pákistán skutečně nepřítele číslo jedna neskrýval. Jen pro letošní rok přitom měly do Islámábádu putovat 3 miliardy dolarů. Od roku 2001 stála podpora Pákistánu americké daňové poplatníky 20 miliard dolarů.

„Je jasné, že v budoucnosti musíme přistoupit k masivním škrtům v rozpočtu. Toto je podle mého soudu výdaj, který lze zkrátit,“ říká republikánský senátor James Rish.

Klíčovým americkým spojencem v boji proti terorismu se stal Pákistán po 11. září 2001, když Washington připravoval útok na Afghánistán. Pákistán tehdy neměl příliš na výběr.

„Buďto jste s námi nebo vás rozbombardujeme do doby kamenné,“ pohrozil prý tehdejší náměstek ministra zahraničí Richard Armitage pákistánskému prezidentu Mušarafovi. Spojenectví Spojených států a Pákistánu je tak od začátku spojenectvím z nutnosti. A bude jím nejspíš i nadále.

Nakonec poté, co zaharašil Pákistán zbraněmi, vrátil se ke smířlivém tónu. Na vztazích se Spojenými státy se ani podle tajemníka Bašíra vlastně nic nemění: "Uznáváme, že Spojené státy jsou důležitý přítel. V zásadě jdou vztahy Pákistánu a Spojených států správným směrem.“

Jaromír Marek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme