Vztahy mezi Ruskem a NATO jsou nejchladnější od Studené války. Zlepšení je v nedohlednu

Rozhodnutí Severoatlantické aliance vypovědět osm členů ruské mise při NATO a obvinění Ruska z „nepřátelských aktivit“ podkopává vyhlídky na normalizaci vztahů a obnovení dialogu Moskvy s blokem, prohlásil ve čtvrtek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Moskva/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml, Moskva | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg ve čtvrtek v Bruselu řekl, že vztahy s Ruskem jsou na nejnižší úrovni od konce studené války. Agentura Reuters ve středu informovala, že aliance odebrala akreditaci osmi členům ruské mise při NATO.

NATO odebralo akreditaci osmi členům ruské mise, může souviset i s výbuchem ve Vrběticích

Číst článek

Šéf Severoatlantické aliance ve čtvrtek sdělil, že vypovězení osmi Rusů nesouvisí s žádnou konkrétní událostí. „Ale už nějakou dobu pozorujeme nárůst škodlivé ruské činnosti a proto musíme být ostražití,“ poznamenal Stoltenberg na tiskové konferenci a vypovězené členy ruské mise při NATO označil za utajené důstojníky ruských zpravodajských služeb. Jejich aktivity se podle něj neshodovaly s činností, pro kterou jim NATO vystavilo akreditace.

„Vztahy mezi NATO a Ruskem jsou na nejnižším bodě od konce studené války. Důvodem je chování Ruska. Sledujeme jejich agresivní chování, v neposlední řadě proti Ukrajině, ale také významné vojenské posilování a porušování důležitých dohod o kontrole zbraní,“ pronesl dále Stoltenberg. Šéf aliance zároveň podotkl, že NATO bude pokračovat v obou doplňujících se částech svého přístupu k Rusku - v obranném režimu i v dialogu.

O vypovězení ruských zástupců informovala ve středu mimo jiné agentura Reuters s odvoláním na představitele NATO, jenž rovněž řekl, že zmínění Rusové jsou důstojníky zpravodajské služby.

Aliance zároveň zmenšila velikost moskevského týmu, který může v bruselském sídle NATO pracovat. Podle agentury TASS se má snížit o polovinu - z 20 na deset, přičemž v tomto počtu už je započítaných i osm diplomatů s odebranou akreditací. Do bruselského sídla NATO nebudou mít přístup od konce října, poznamenala agentura AP.

Srbsko uvolňuje blokádu hranic s Kosovem, na místo nastoupili vojáci NATO

Číst článek

Z Moskvy hned ve středu zaznělo, že Rusko na krok NATO odpoví. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij zároveň obvinění na adresu Ruska odmítl jako neopodstatněná.

„Je zde zřejmý rozpor v prohlášeních představitelů NATO o přání normalizovat vztahy s naší zemí a skutečnými činy. Tyto kroky nám samozřejmě nedovolují dělat si iluze o možnosti normalizace vztahů a obnovení dialogu s NATO. Spíše jsou tyto vyhlídky prakticky zcela podkopány,“ řekl dnes Peskov novinářům.

Přestože aliance neuvedla žádný bližší důvod pro své rozhodnutí, zpravodajský web Axios napsal, že by krok mohl souviset i s kauzou Vrbětice. České bezpečnostní složky podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v roce 2014 v muničních skladech na Zlínsku umístili nástražné zařízení, které explodovalo.

Odebrání akreditace může také souviset s červnovým incidentem v Černém moři, kde ruská pohraniční stráž vypálila výstražné výstřely, když se britský torpédoborec Defender přiblížil ke Krymu, napsal server.

Ruskem otřásá mučení vězňů. Drastické záběry odtajnil programátor, který byl jedním z týraných

Číst článek

Agentura Reuters v souvislosti s vypovězením několika členů ruské mise při NATO poznamenává, že jde o další zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem, které jsou už tak na nejhorší úrovni od konce studené války.

Vztahy prudce ochladly po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. V roce 2018 pak aliance snížila maximální počet členů ruské mise při NATO z třiceti na dvacet v reakci na případ otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury, ze které Západ obviňuje Moskvu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme