Vztahy se Slováky i Maďary jsou dobré, myslí si Schwarzenberg

Česko a Maďarsko se dál považují za sousedy, přestože nemají společnou hranici. Zaznělo to na dnešním setkání ministrů zahraničí Karla Schwarzenberga a Jánose Martonyiho v Budapešti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | Foto: Marián Vojtek

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg na návštěvě v Budapešti řekl, že Česko pojí s Maďarskem tradičně dobré vztahy. Stále palčivým tématem jsou podle něj Benešovy dekrety, které už jsou ale záležitostí minulosti.

„Nemůžeme to zrušit do minulosti, to prostě možné není. Samozřejmě lidi, jejichž rodiče byli postiženi, se budou ještě dlouho k tomu ozývat, ale řekněme, že to hraje menší a menší politickou roli,“ řekl Schwarzenberg.

Na otázku, jak se staví Praha a Budapešť k Bratislavě, tedy ke společnému sousedovi, odpověděl český ministr zahraničních věcí, že máme teď stejně dobré vztahy se Slovenskem i Maďarskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Schwarzenberg hovoří o tématu Benešových dekretů.mp3

Šéf maďarské diplomacie téma také příliš nerozváděl s tím, že ať je tu jakýkoliv problém, řeší se na bilaterální úrovni a nikoliv prostřednictvím médií.

Maďarsko - české vztahy jsou však bezproblémové, charakterizuje je totální shoda. Maďarsko by se rádo poučilo z českého předsednictví EU, protože ho tento úkol čeká v první polovině budoucího roku.

I z toho důvodu zahájí maďarský premiér Viktor Orbán svou zahraniční cestu na podzim právě v Praze.

Gregor Martin Papucsek, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme