Vztahy USA s Pákistánem se kvůli leteckému útoku znovu dotkly dna

O víkendu došlo v pákistánsko-afghánském pohraničí k incidentu, který v Pákistánu zásadním způsobem pobouřil nejen veřejnost, ale také vládu. Stíhačky a vrtulníky Severoatlantické aliance napadly nesprávné cíle a zabily přes dvacet pákistánských vojáků. Pákistánci proto o víkendu vyšli do ulic a stát v reakci na útok blokuje trasu pro dodávky NATO do Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistán v neděli pohřbil oběti leteckého útoku na pákistánsko-afghánské hranici | Zdroj: Reuters

Incident ochladil už tak pošramocené vztahy mezi Pákistánem a Západem, hlavně Spojenými státy. Lidé pálí americké vlajky i prapory se znakem Severoatlantické aliance. Mnozí z nich při víkendových demonstracích volali po tom, aby Pákistán ukončil válku proti Al Káidě, a takto skoncoval se spojenectvím s Američany v boji proti teroru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O napjatých vztazích Pákistánu se Spojenými státy mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Martina Hanáčková

Pákistán už varoval, že útok na afghánské-pákistánské hranici může ohrozit snahy NATO, které v Afghánistánu usiluje o stabilizaci bezpečnostní situace. Prozatím Pákistán přerušil zásobování západních armád v Afghánistánu přes své území. Jedná se hlavně o stovky cisteren s benzínem a naftou.

V reakci na útok také Islámábád nařídil přezkoumání veškeré spolupráce se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí. Američany vyzval, aby do dvou týdnů vyklidily základnu Šamsí v západní provincii Balúčistán, kterou Spojené státy používají pro útoky bezpilotních letadel.

Sobotní letecký útok

Pákistán vyvrací tvrzení, že na vojáky NATO Pákistánci nejprve sami zaútočili. Mluvčí pákistánské armády Athar Abbás alianci vzkázal, že pokud si za tím stojí, ať o tom předloží důkazy.

V televizi GEO se Abbás také nechal slyšet, že vrtulníky Severoatlantické aliance průběžně útočily asi dvě hodiny. NATO podle něj přitom už dříve dostala jasné informace, že v dotyčné oblasti už žádní teroristé nejsou.

Nejde o první takový incident. Američané už takto „omylem“ v uplynulých letech zabili stovky pákistánských civilistů.

Martina Hanáčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme