Norsko hlásí po 200 letech úmrtí na vzteklinu. Mladá žena se nakazila od toulavého štěněte

Mladá Norka zemřela navzdory péči lékařů na vzteklinu, kterou se nakazila od toulavého štěněte během své cesty po Filipínách. Informoval o tom dnes server BBC. Žena trpěla od návratu z Asie před dvěma měsíci bolestmi hlavy a nevolností, správnou diagnózu se však lékařům podařilo stanovit až na poslední chvíli, kdy bylo na léčbu pozdě. Na nákazu vzteklinou v Norsku naposledy pacient zemřel před 200 lety.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay

Čtyřiadvacetiletá Birgitte Kallestadová pracovala jako zdravotnice a na Filipíny odjela se skupinou přátel. Společně se tam ujali opuštěného štěněte, o které se starali a při hře je zvíře drobně poškrábalo.

Kallestadová si podle své rodiny oděrky vydezinfikovala a dál jim nevěnovala pozornost. Ani později, kdy v Norsku skončila v nemocnici kvůli horečce a nevolnostem, si zranění od psa nespojila se svými příznaky a neudělali to ani lékaři.

Čtyřnozí tuláci končí podle Egypťanů na asijských talířích. Proti vývozu psů protestuje i fotbalista Salah

Číst článek

Diagnózu nakonec po několika týdnech určil lékař v nemocnici ve Förde a po analýze vzorků krve ji o víkendu potvrdila i laboratoř. Léčba však v pokročilé fázi choroby už nezabrala a Kallestadová v pondělí zemřela.

Filipíny jsou jednou ze zemí s nejvyšším výskytem vztekliny na světě. Ročně na ni v této zemi umírá kolem dvou stovek lidí.

Norské úřady nicméně očkování proti vzteklině doporučují lidem mířícím na Filipíny jen v případech, že se chystají do odlehlých oblastí.

Rodina zemřelé mladé ženy už zahájila kampaň, aby vakcína proti vzteklině byla napříště povinná pro všechny cestovatele, kteří na Filipíny pojedou.

Vzteklina se šíří z volně žijících zvířat přes zvířata chovaná v lidské péči až na člověka. Je virovým onemocněním teplokrevných živočichů, které napadá nervový systém. Šíří se slinami, nejčastěji po pokousání nakaženým zvířetem a inkubační doba je šest až 12 měsíců. Pro člověka je vzteklina smrtelná, pokud se neléčí včas.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme