Slíbili nám dostatek munice, tvrdí Prigožin. Wagnerova skupina může dál dobývat Bachmut

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin dostal slib, že získá munici potřebnou k tomu, aby jeho bojovníci mohli pokračovat v dobývání ukrajinského města Bachmut. Napsal to v neděli na síti Telegram. V pátek přitom varoval, že vzhledem k nedostatku munice se z tohoto města k 10. květnu stáhne.

Moskva (Aktualizováno: 15:11 7. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen Wagnerovy skupiny v Soledaru

Wagnerova skupina má dostat další munici (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Máme slíbeno tolik munice, kolik potřebujeme, abychom mohli pokračovat ... Je nám řečeno, že v Arťomovsku (ukrajinsky Bachmutu) můžeme postupovat, jak uznáme za vhodné,“ uvedl Prigožin. 

Wagnerovci předají pozice u Bachmutu Kadyrovovým bojovníkům, uvedl Prigožin

Číst článek

V jeho prohlášení na telegramu se také píše, že Wagnerově skupině byl přidělen generál Sergej Surovikin pro koordinaci rozhodování s ruským ministerstvem obrany. Surovikin tři měsíce velel ruským vojskům na Ukrajině, v lednu ho ale vystřídal náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.

Britská stanice BBC na svých internetových stránkách uvedla, že Prigožinův nejnovější obrat není překvapivý. Označila ho za někoho, komu jde o publicitu a kdo nesplnil své předchozí výhrůžky.

Ruské ministerstvo obrany se k nedělnímu Prigožinovu prohlášení nevyjádřilo, píše agentura Reuters. Mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj podotkl, že ruské síly mají munice „víc než dost“. Rusové podle něho za uplynulý den v oblasti Bachmutu podnikli 489 dělostřeleckých útoků.

Těžké ztráty

„Tak vypadá hlad po munici?“ ptá se Čerevatyj. Prigožinova vyjádření považuje za snahu odvést pozornost od těžkých ztrát, které wagnerovci u Bachmutu utrpěli poté, co jejich velení do bojů nasadilo velké počty žoldnéřů.

Ruské jednotky v čele s wagnerovci se ukrajinský Bachmut snaží dobýt už měsíce. Znepřátelené strany o toto město vedou nejkrvavější boje z celé fronty.

Prigožin se v pátek tvrdě opřel do ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Gerasimova kvůli tomu, že se jednotkám Wagnerovy skupiny v Bachmutu nedostává munice.

Varoval, že se odtamtud k 10. květnu stáhnou do týlu. V sobotu pak Prigožin oznámil, že wagnerovci pozice v Bachmutu přenechají bojovníkům čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.

Ukrajinští představitelé dali najevo pochybnosti ohledně Prigožinova oznámení o chystaném odchodu z Bachmutu. Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová v pátek sdělila, že Rusko stahuje z jiných míst fronty k Bachmutu více wagnerovců, aby dosáhlo vítězství ve městě před 9. květnem, kdy si Rusové připomínají porážku nacistického Německa ve druhé světové válce.

ale, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme