Wagnerovci opouští Bělorusko a míří do Ruska, brání jim tajné služby, píše Ukrajinska pravda

Po středečním pádu letadla v Rusku, při němž zřejmě zemřel zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, se část členů žoldnéřského uskupení snaží vrátit z Běloruska zpět do Ruska. Napsal to portál Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinský projekt Centrum národního odporu.

MOSKVA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První žoldnéři z Wagnerovy skupiny v Rostově na Donu

Wagnerovci v Rostově na Donu během „červnového tažení na Moskvu", poté vztahy Putin - Prigožin výrazně ochladly a Wagnerova skupina opustila Rusko | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Podle tohoto zdroje byla ve středu večer sklizena část táborů, v nichž přebývají wagnerovci v Bělorusku. Podle projektu je pravděpodobné, že wagnerovci zamířili k hranicím s Ruskem, ale že jim v odjezdu z Běloruska brání běloruské tajné služby.

Běloruská opoziční skupina Hajun pak uvedla, že poblíž místa, kde leží velký tábor wagnerovců, jsou značné problémy s mobilním signálem.

‚Monstrum, které se vymklo kontrole a vyděsilo elity.‘ Prigožinova vzpoura změnila Rusko a rozložení moci

Číst článek

Do Běloruska se mnoho Prigožinových bojovníků přesunulo poté, co žoldnéřská skupina v červnu podnikla krátké tažení na Moskvu na protest proti ruskému armádnímu vedení. Sám Prigožin od června veřejně vystupoval pouze sporadicky a nebylo jasné, kde pobývá. Poslední zveřejněné video ho údajně ukazovalo v některé z afrických zemí.

Do Běloruska se žoldnéři přesunuli poté, co Prigožinovi údajně podle Kremlu přislíbil ochranu tamní autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko.

Lukašenkovy záruky

Běloruská opoziční představitelka Svjatlana Cichanouská v reakci na zprávu o pádu letadla s Prigožinem na palubě podle běloruského portálu Zerkalo uvedla, že „Lukašenkovým zárukám evidentně nelze věřit“.

Cichanouská se Lukašenkovi postavila v posledních běloruských prezidentských volbách a podle pozorovatelských skupin v nich zvítězila, ačkoli centrální volební komise označila oficiálně za vítěze Lukašenka.

Ve středu v ruské Tverské oblasti spadlo soukromé letadlo s deseti lidmi na palubě. Na seznamu cestujících byl podle federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviacija uveden jak Prigožin, tak také jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin. Oficiálně jejich smrt zatím potvrzena nebyla, o jeho úmrtí však informovaly také wagnerovcům blízké internetové zdroje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme