Do Běloruska už dorazilo nejméně 2000 wagnerovců. Shromažďují se v základně u města Asipovičy

Do Běloruska už dorazilo nejméně 2000 členů ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, uvedla v úterý na telegramu běloruská nezávislá monitorovací skupina Belaruski Hajun. Od 11. července podle ní dorazili do této východoevropské země žoldnéři v nejméně pěti konvojích. Příjezd nájemních bojovníků z Ruska do sousední země potvrzuje stanice CNN na základě analýzy satelitních snímků a videí na sociálních sítích.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle CNN dorazil první konvoj Wagnerovy skupiny do nepoužívané vojenské základny u města Asipovičy, které leží asi 90 kilometrů od Minsku

Podle CNN dorazil první konvoj Wagnerovy skupiny do nepoužívané vojenské základny u města Asipovičy, které leží asi 90 kilometrů od Minsku | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Máme údaje, že od 11. července dorazilo do Běloruska už nejméně pět kolon žoldnéřů (Jevgenije) Prigožina – nejméně 382 až 400 vozidel. Počet žoldnéřů v Bělorusku podle našich odhadů činí už 2000 až 2500 lidí,“ uvádí Belaruski Hajun, který během úterý zaznamenal příjezd dvou konvojů, ve kterých bylo přibližně 170 až 185 vozidel. Asi 200 wagnerovců se podle něj dostalo do Běloruska po své ose, nikoliv v kolonách.

Část wagnerovců je v Bělorusku, potvrdili ukrajinští pohraničníci. Kde se nachází Prigožin, není jasné

Číst článek

Podle CNN dorazil první konvoj Wagnerovy skupiny do nepoužívané vojenské základny u města Asipovičy, které leží asi 90 kilometrů od Minsku. A nejméně další dva konvoje byly na cestě k ní.

„Satelitní snímky společnosti Planet Labs ukazují konvoj vozidel přijíždějící k běloruské vojenské základně, která je už léta prázdná, v pondělí krátce po 11.00 místního času (10.00 středoevropského letního času),“ píše americká zpravodajská stanice, podle níž se na základně objevilo 115 nových vozidel, které tam nebyly vidět na předchozích satelitních snímcích.

Prázdný tábor?

Projekt BBC Verify na základě satelitních snímků nyní potvrdil příjezd velkého konvoje vozidel do tábora u obce Cel, která se nachází nedaleko města Asipovičy. O příjezdu wagnerovců do Běloruska informovala v neděli také ukrajinská pohraniční stráž.

Minsk i Moskva v uplynulých týdnech naznačovaly, že by se žoldnéři z Wagnerovy skupiny mohli po své nedávné krátké vzpouře proti ruskému armádnímu vedení přesunout právě do Běloruska.

U města Asipovičy za tímto účelem podle běloruských činitelů vznikl i stanový tábor. Když se do něj ale nedávno přijeli podívat zahraniční novináři, zel prázdnotou.

Stanový tábor u města Asipovičy s novináři | Foto: Maxim Shemetov

Vzpouru 23. června zorganizoval šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Ten ohlásil, že jeho bojovníci táhnou na Moskvu na protest proti ruskému armádnímu vedení.

Wagnerovci se zapojili do cvičení v Bělorusku, tvrdí Minsk. Ukrajina ale jejich přesun nezaznamenala

Číst článek

Wagnerovci pak vyrazili z východu Ukrajiny, kde bojovali na straně ruských invazních sil, na Rostov na Donu a směrem k ruské metropoli. Během několika hodin urazili stovky kilometrů a zmocnili se armádních stanovišť v Rostově na Donu a ve Voroněži. Krátce nato Prigožin protestní akci odvolal, údajně aby předešel krveprolití.

Ruský prezident Vladimir Putin pak navrhl, aby žoldnéři podepsali smlouvu s ruskou armádou, vrátili se ke svým rodinám, nebo odešli do Běloruska. Prigožinovi bylo rovněž nabídnuto, aby odešel do sousední země. Kde je teď, ale není jasné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme