Wagnerovci na Ukrajině přišli o 30 tisíc mužů, z velké části odsouzenců, zní z USA

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina přišla od zahájení ruské invaze na Ukrajinu před téměř rokem o více než 30 tisíc mužů. Zhruba 9000 jejích příslušníků přitom padlo v akci, uvedl v pátek podle agentury Reuters Bílý dům.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ruské soukromé armády zvané Wagnerova skupina

Wagnerovci na Ukrajině přišli o 30 tisíc mužů, odhadují Spojené státy (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Spojené státy odhadují, že 90 procent wagnerovců zabitých na Ukrajině od prosince byli odsouzenci, řekl novinářům na pravidelném brífinku bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

Podíl zabitých ruských vojáků je vysoký, souvisí to s primitivní zdravotnickou péčí, píše britská rozvědka

Číst článek

Polovina z celkového počtu padlých byla zabita od poloviny prosince, kdy se zintenzivnily boje o východoukrajinské město Bachmut, uvedl zástupce Národní bezpečnostní rady s odvoláním na nově odtajněné zpravodajské informace.

Kirby řekl, že wagnerovci v Bachmutu a kolem něj v posledních dnech zaznamenali postupné zisky, ale po mnoha měsících a za „zničující cenu, která není udržitelná“.

„Je možné, že nakonec budou v Bachmutu úspěšní, ale nebude to pro ně mít žádný skutečný význam, protože to nemá žádný skutečný strategický význam,“ řekl Kirby a dodal, že ukrajinské síly na Donbasu udržují silné obranné linie.

Kirby řekl, že Wagnerova skupina nadále výrazně spoléhá na vězně, kteří byli posláni do války bez výcviku a vybavení, ačkoli zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin nedávno tvrdil, že přestal do bojů na Ukrajině nabírat vězně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme