Malé flexibilní jednotky s drony i velká spotřeba munice a ztráty. Jak fungují wagnerovci na Ukrajině?

Wagnerova skupina na začátku týdne oznámila, že drží asi 70 procent ukrajinského Bachmutu. A i když se Kyjev rozhodl město bránit i za cenu velkých ztrát, je možné, že se ruským žoldnéřům podaří jej dobýt celé. Co dělá z wagnerovců nejúspěšnější ruskou jednotku na Ukrajině? Ruský nezávislý server Meduza analyzoval výpovědi zajatých vojáků a veřejně dostupné informace včetně videí na sítích. Podle něj za tím stojí moderní vybavení i velké ztráty.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žoldnéř z Wagnerovy skupiny

Žoldnéř z Wagnerovy skupiny | Zdroj: Profimedia

Wagnerovci na Ukrajině jsou evidentně mnohem více flexibilní než pravidelná ruská armáda. Ukazuje to i jejich postup při dobývání Bachmutu, kdy opakovaně měnili hlavní směry útoků.

Ještě v listopadu se zdálo, že zaútočí z jihu, ale v prosinci se přesunuli kolem Soledaru a dobyli několik předměstí. Pak se vrátili zpět na jih, obsadili další předměstí, později soustředili všechny síly u Soledaru, odkud už zaútočili přímo na Bachmut. Kvůli reakcím na tyto přesuny ztratila Ukrajina značné množství vojáků.

Wagnerova skupina

Wagnerova skupina není pouze soukromá vojenská společnost, ale spletenec různých byznysových zájmů. Při svém angažmá kombinuje vojenské operace s vlastním obohacením. Navíc má očividné úzké napojení na nejvyšší patra ruského politického systému. Více se o ní dočtete zde.

Ruská pravidelná armáda takto nepostupuje. Když se snažila dobýt Vuhledar, měsíce podnikala útoky po stejných trasách.

Wagnerova skupina má ale samozřejmě i celou řadu slabin. Navzdory tomu, že disponuje vlastními mechanizovanými jednotkami, dělostřelectvem i omezeným množstvím letectva, nikdy se nepokouší o rychlý průnik hluboko za nepřátelské linie.

Spoléhá spíše na útoky pěchoty bez podpory svých obrněných vozidel, které používá pouze k přesunům a k úderům na delší vzdálenosti. Po obsazení nějakého ukrajinského území se žoldáci snaží si zajistit svá křídla a připravit se na další útok. Postupují tedy metodicky, ale velmi pomalu. Od července 2022 do poloviny března se jim nikdy nepodařilo postoupit žádným směrem dále než 30 kilometrů.

Jejich postup také vyžaduje obrovské zdroje. Kromě vysokých ztrát spotřebují také značné množství munice. Zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin nedávno oznámil, že potřebuje 10 000 tun munice měsíčně.

Neupřesnil sice, o jakém druhu munice mluví, ale pokud by šlo třeba jen o granáty a střely do salvových raketometů, které průměrně váží kolem 50 kilogramů, znamenalo by to podle ruského nezávislého serveru Meduza 6500 výstřelů denně. To je víc, než vypálí celá ukrajinská armáda za stejné období.

Taktika

Wagnerovci se dělí do oddílů a ty pak na menší útočné skupiny. Ty mohou mít podle ukrajinských vojáků od sedmi do padesáti lidí. Prakticky každá skupina má svůj průzkumný dron, což je odlišuje od ruských armádních jednotek, které jich mají nedostatek.

🧵1/17 You don't hear as much about the advancement of regular russian brigades, but you see reports about Wagner advancing in certain areas. While it's true that it's achieved due to extrajudicial executions and irrational losses, the situation is a little bit more complex

08:02 – 22. 02. 2023

1116 5598

Velitelé žoldáckých skupin a jejich zástupci dostávají podrobné plány na elektronických mapách včetně trasy postupu, kterou by se měli vydat. Předem také vypočítávají zdroje nutné pro každý střet - včetně munice, počtu vojáků nutných k porážce nepřítele a umlčení jeho prostředků palebné podpory.

Většina jednotek disponuje vlastním dělostřelectvem, které poskytuje před útokem umlčovací palbu a pak brání ukrajinským zálohám zapojit se do boje.

Wagnerova armáda: nezávisle na hierarchii Kremlu si vybudovala významnou pozici v ruském systému

Číst článek

Samotnou akci zahajují úderné jednotky, které se kryty dělostřelectvem přesunou k cílovým pozicím. Poté jiné jednotky pomocí minometů a granátometů udeří na předem identifikované palebné posty Ukrajinců. Teprve poté zaútočí žoldáci přímo na zákopy nebo budovy. Všechno to z dálky řídí velitelé pomocí dronů a vysílaček.

Wagnerovci zřídka kdy používají obrněná vozidla pěchoty v přímém boji, zato ale více riskují při použití letectva, které létá přímo nad bojištěm a poskytuje žoldákům přímou podporu. Rusové se svými letadly snaží nelétat v oblastech, kde lze čekat ukrajinskou protiletadlovou obranu.

Z těchto údajů je zřejmé, že se žoldáci snaží získat výhodu nad nepřítelem shromažďováním a využíváním zpravodajských informací a rychlým rozhodováním. Dělají tedy to, o co se snaží také Ukrajinci, kteří díky tomu mají výhodu nad Rusy.

Nevýhodou taktiky, kterou Wagnerova skupina většinou používá, jsou obrovské ztráty, hlavně mezi žoldáky, kteří útočí přímo na nepřítele v zákopech nebo domech. Na to nejčastěji používá naverbované nováčky nebo trestance, zatímco vycvičené a zkušené specialisty si chrání.

Statičtí Ukrajinci

Ukrajinci nejsou příliš schopní na postup wagnerovců reagovat. Podle některých ukrajinských vojáků je problém ve velké statičnosti – většinou musí sedět v zákopech a budovách, které jim určilo vedení – a nemají dost informací například z dronů.

Prigožinův vliv slábne. Začal boj o jeho život – politický a možná i ten skutečný

Číst článek

Problémem jsou také špatná rozhodnutí nejvyššího ukrajinského velení. Většinu bitvy o Bachmut měli wagnerovci početní výhodu. Kyjev proto měl do těchto míst poslat více jednotek, početně srovnat ruské žoldáky a zkusit získat iniciativu zpět na svou stranu. Nebo ustoupit a přeskupit se na lépe bránitelném místě.

Zatím se ale nestalo ani jedno. Podle Meduzy bude muset Kyjev dřív nebo později jedno z toho udělat, ale podmínky už budou výrazně horší, než kdyby totéž udělali před měsícem.

Taktika pro Rusy nepoužitelná

Rusové se v omezené míře snaží taktiku wagnerovců napodobit v místech, kde jsou obránci statičtí a brání své pozice. Jediným rozdílem je, že navíc používají i bojová vozidla pěchoty v přímém boji.

Ve velkém ale zavedení takové taktiky není možné. Důvodem jsou velitelé, kteří nejsou dostatečně flexibilní pro takové vedení boje, i nedostatek dronů a vhodné komunikační techniky.

Pro Kreml by také bylo politicky velmi problematické, kdyby jeho jednotky začaly mít takové ztráty jako wagnerovci.

Konec na Ukrajině?

Navzdory všem úspěchům, které skupina dosáhla, je možné, že brzy na Ukrajině skončí. Jak ve čtvrtek informovala agentura Bloomberg, majitel žoldnéřské skupiny Prigožin se chystá omezit operace na Ukrajině a opět se zaměřit na Afriku. Důvodem mají být mocenské spory, kvůli kterým se žoldákům nedostává ani munice, ani posil a další podpory.

Problémem mimo jiné je, že se žoldákům stále nepodařilo dobýt Bachmut. Ruským armádním velitelům se díky tomu podařilo zpochybnit vojenskou zdatnost Wagnerovy skupiny u ruského prezidenta Vladimira Putina. Uvedli to lidé blízcí Kremlu a zpravodajským službám službám, kteří hovořili s Bloombergem pod podmínkou anonymity.

Ruští velitelé u Putina Prigožinovy bojovníky kritizovali, že místo vojenského umu dosahují výsledků tím, že posílají velké množství rekrutů na smrt. Putin nedávno zbavil Prigožina výsady nabírat nové žoldnéře z řad vězňů a převedl ji na ministerstvo obrany, přičemž věznice byly pro Wagnerovu skupinu hlavním zdrojem nových mužů. Zpomalily se i dodávky munice od armády.

Konci wagnerovců na Ukrajině ale zatím nic nenasvědčuje.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme