Wales ovládli prounijní liberální demokraté. Johnsonova vláda se opírá jen o většinu jednoho hlasu

Britští konzervativci utrpěli první volební porážku po nástupu nového premiéra Borise Johnsona. Ve čtvrtečních doplňovacích volbách do Dolní sněmovny ve Walesu přišli o své dosavadní křeslo, které získali prounijní liberální demokraté. Johnsonova menšinová vláda podporovaná severoirskými unionisty tak bude mít v parlamentu ještě o něco složitější pozici při snaze vyvést zemi z Evropské unie za jakýchkoli okolností.

Londýn (Aktualizováno: 11:51 2. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daviese porazila favorizovaná liberální demokratka Jane Doddsová, která v obvodu s více než 50 tisíci voliči získala 13 826 hlasů | Foto: Rebecca Naden | Zdroj: Reuters

Konzervativní poslanec Chris Davies, kterého letos odvolali voliči pomocí petice, neuspěl s druhým pokusem dostat se do sněmovny za velšský volební obvod Brecon a Radnorshire. Porazila jej favorizovaná liberální demokratka Jane Doddsová, která v obvodu s více než 50 tisíci voliči získala 13 826 hlasů.

„První věc, kterou jako nová poslankyně udělám, je, že půjdu do Westminsteru a najdu Borise Johnsona, kdekoli se schovává, a řeknu mu, aby si přestal zahrávat s budoucností našeho společenství a vyloučil brexit bez dohody,“ cituje Doddsovou, jež je sociální pracovnicí na ochranu dětí, britská stanice BBC.

Druhý Davies dostal 12 401 hlasů, daleko za ním skončili kandidáti Strany pro brexit a labouristů. Právě kvůli němu se přitom volby konaly, voliči ho totiž odvolali peticí s více než 10 tisíci podpisy kvůli zneužívání poslaneckých náhrad.

Daleko za Daviesem skončili kandidáti Strany pro brexit (10,4 procenta) a labouristů. Nejsilnější opoziční strana získala jen 5,3 procenta hlasů a oproti předcházejícím volbám v roce 2017 si pohoršila o více než 12 procentních bodů.

null

null

Oslabení konzervativců

O hlasy se ucházelo šest politiků, kromě konzervativců, labouristů a liberálních demokratů také zástupci Strany pro brexit, Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedné satirické strany, za kterou chtěla křeslo získat žena kandidující pod jménem lady Lily Pink. Nakonec pro ni hlasovalo 334 lidí a křeslo tak nezískala. Dokázala ale ukořistit víc hlasů než pro-brexitový UKIP. Ta tak kompletně propadla.

„Smrskávající se většina hlasů Borise Johnsona je jasným dokladem toho, že nemá mandát vybourat nás z Evropské unie,“ reagovala na výsledky hlasování vůdkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová, jejíž strana má nyní v 650členné komoře 13 poslanců.

V parlamentu podle ní v pátek přibyla další poslankyně, která bude hlasovat proti brexitu.

Johnsonovi se tím komplikuje již tak složitý plán vyvést Británii z unie na konci října i za cenu případného odchodu bez dohody. Konzervativci totiž mají v Dolní sněmovně spolu se severoirskými unionisty (DUP) 320 poslanců a mohou počítat i s hlasem zákonodárce nedávno vyloučeného z jejich klubu kvůli obviněním ze sexuálních útoků.

Konzervativní poslanec Chris Davies neuspěl s druhým pokusem dostat se do sněmovny za velšský volební obvod Brecon a Radnorshire | Foto: Rebecca Naden | Zdroj: Reuters

Špatná zpráva pro labouristy

Opoziční strany dají po zvolení Doddsové dohromady 319 hlasů, takže vládní většina se ztenčila na pouhý jeden hlas. Případnému divokému odchodu z EU se přitom chystá zabránit i řada poslanců Johnsonovy strany.

V referendu o setrvání Británie v Evropské unii z roku 2016 Wales i jeho obvod Brecon a Radnorshire hlasovaly pro brexit.

Podle politologa z univerzity v Cardiffu Rogera Awan-Scullyho je výsledek také vzkazem pro opoziční labouristy, kteří se snaží zvrátit brexit. „Labouristy se musí na výsledek voleb pořádně podívat. Všechno poukazuje na to, že nešlo o taktické hlasování pro liberální demokraty, ale roli hrála také nespokojenost s Jeremy Corbynem a Markem Drakefordem (ministr pro Wales),“ řekl BBC.

O hlasy se ucházelo šest politiků, kromě konzervativců, labouristů a liberálních demokratů také zástupci Strany pro brexit, Strany nezávislosti Spojeného království a jedné satirické strany, za kterou chtěla křeslo získat žena kandidující pod jménem lady Lily Pink. Nakonec pro ni hlasovalo 334 lidí, křeslo nezískala | Foto: Rebecca Naden | Zdroj: Reuters

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme