Walesa dostal osvědčení, že nebyl nastrčeným agentem

Polský Institut národní paměti udělal tečku za podezřeními, že legendární vůdce odborového hnutí Solidarita Lech Walesa byl nastrčeným agentem Státní bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák

Šéf Institutu národní paměti Leon Kieres dnes předal Lechu Walesovi osvědčení takzvané poškozené osoby. To znamená, že nebyl agentem, ale obětí státní bezpečnosti a má právo nahlédnout do svých spisů.

Tento materiál obsahuje několik desítek svazků. Bývalý prezident zopakoval, že nebyl agentem a nikdy nezradil dělníky. Celou aféru podle něj rozpoutali jeho političtí rivalové, sdružení kolem ultrakatolického Rádia Maryja, které vede radikální katolický duchovní - otec Rydzyk. Toho Walesa označil za hlavního iniciátora pomluv.

"Našli se takoví hrdinové jako otec Rydzyk, kteří překročili veškeré hranice. Hráli si na hrdiny a já - bojovník proti komunismu - jsem musel dokazovat svou nevinu," prohlásil Lech Walesa. Slíbil, že to šiřitelům lží nedaruje a že se s nimi bude soudit.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme