Walesa je pro zveřejnění tajných seznamů, ale ne na internetu

V Polsku nabírá na obrátkách diskuse o otevření archivů tajných služeb bývalého režimu. Někdejší polský prezident Lech Walesa se vyslovil pro zveřejnění seznamů tajné komunistické policie. Ovšem jen za určitých, přesně daných podmínek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Nejhloupější způsob, jak se tímto problémem vyrovnat, je vzít seznamy zveřejnit je na internetu," domnívá se Lech Walesa. Ti, kdo se o to snaží, se podle Walesy nepoučili z historie a nepochopili nebo nechtějí pochopit zákeřnost bývalého systému.

Záznamy se přece vedly o osobách, které se nechtěly podřídit režimu. U těch ostatních nebylo proč vést spis. Záznamy sloužily k vydírání, řekl Lech Walesa Rádiu Zet. Dodal, že v seznamech je zároveň řada skutečných lumpů a krys, které je nutné odlišit od odpůrců režimu. Prosté zveřejnění archivů by proto podle Walesy k ničemu nevedlo.

"Musíme zjistit, kdo byl svině a kdo ne. Nemůžeme přece všechny házet do jednoho pytle," prohlásil bývalý polský prezident. Podobný názor má i šéf polské obdoby českého Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu Leon Kieres.

"Jak máme přistupovat k osobám, které se tajné službě vzepřely? Mají snad být v jedné řadě s těmi, kteří za udávání brali peníze nebo dokonce donášeli jen z entuziasmu," ptá se šéf Institutu národní paměti Leon Kieres.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme