Walesa se chce u soudu očistit z nařčení, že byl agentem státní bezpečnosti

V Polsku začal bezprecedentní soudní spor - Walesa versus Kaczynski. Neboli bývalý a současný polský prezident stanuli před soudem. Walesa žádá, aby Kaczynski odvolal svá slova o tom, že někdejší lídr Solidarity byl agentem Státní bezpečnosti pod krycím jménem Bolek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa

Lech Walesa | Foto: Slawek

Lech Walesa žádá veřejnou omluvu a odškodění v přepočtu 600 tisíc korun. Tvrdí, že nikdy nebyl agentem.

"Už v roce 1970 jsem byl vůdcem stávek. Proto se o mě zajímala státní bezpečnost. Vedl jsem s ní jako zástupce opozice rozhovory. Ale nikdy jsem s ní nespolupracoval. Nikdy jsem nebyl agentem," řekl nedávno Českému rozhlasu Walesa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý polský prezident a vůdce Solidarity Lech Walesa se chce u soudu očistit z nařčení, že byl agentem státní bezpečnosti. Téma pro polského zpravodaje ČRo Petra Vavroušku v Radiofóru.

Podle Lukasze Kamiňského, historika z Institutu národní paměti, který zkoumá zločiny komunismu v Polsku a minulost bývalých agentů, z dokumentů vyplývá, že Lech Walesa byl na začátku sedmdesátých let brán jako tajný spolupracovník Státní bezpečnosti.

"Ta spolupráce nebo ten kontakt ale trval velmi krátce. Později se snažil Walesa z této záležitosti vycouvat a nakonec byl vyřazen z kartotéky spolupracovníků," řekl Kamiňski Českému rozhlasu.

Soudní proces Walesa versus Kaczynski byl z procedurálních důvodů odročen. Další pokračování bude Polsko sledovat 18 prosince.

Jak se Polsko vypořádává s obdobím komunismu

Podle pozorovatelů proces opět otevřel v Polsku debatu na téma: Jak jsme se vypořádali s komunistickou minulostí? Polští historici v této souvislosti uvádějí, že zatímco padesátá léta jsou poměrně dobře probádaná, pokud jde o akce Státní bezpečnosti proti hnutí Solidarita, proti opozici v sedmdesátých a osmdesátých letech, v tom pořád tápou.

"Jde například o politické vraždy z osmdesátých let. Bohužel spousta dokumentů byla zničena, svědkové odmítají vypovídat a nebo nemluví pravdu. Známe oběti, ale neznáme jejich vrahy," řekl Lukasz Kamiňski.

I dvacet let po pádu režimu v Polsku se tak řeší, kdo byl agentem, kdo si nese v sobě jakou vinu. Herec Olgierd Lukaszewicz, známý například z filmu Sexmise, by si proto přál úplné otevření archivů.

Otevření archivů

"V politice se pak totiž neustále vynořují materiály, kdo, kde s kým spolupracoval. Proto patřím k lidem, kteří chtějí, aby se všechny dokumenty tajné policie zveřejnily. Jedině tak se celá společnost ozdraví," řekl herec Českému rozhlasu.

Stejný názor má i Lech Walesa. "Ano, jsem pro zveřejnění. Nemáme jinou možnost. Každé utajování bude jen vzbuzovat pochybnosti."

Lukasz Kamiňski však upozorňuje, že zúčtování nebude tak jednoduché. Podle něj totiž neexistuje nic takového, jako seznam agentů, také kartotéky Státní bezpečnosti se nezachovaly kompletní.

"Jakékoliv stopy a důkazy po některých spolupracovnících byly kompletně zničené. Proto bude jen obtížné vypořádat se s minulým režimem jednou provždy," dodal historik.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme