Walesa se možná bude soudit s katolickým rádiem

Bývalý polský prezident Lech Walesa zřejmě stane před soudem v občanském sporu. Důvodem jsou jeho výroky na adresu ultrakonzervativních katolických kruhů. Ty se dožadují Nositele Nobelovy ceny za mír veřejné omluvy a 100 tisíc zlotých odškodnění. Soud zatím obě žaloby vrátil pro formální nedostatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Walesa vede už delší dobu soukromou válku s katolickým Rádiem Maryja. Stanici považuje za politickou tribunu katolických radikálů vedených tamním knězem otcem Rydzykem. Na vlnách jeho rádia znovu zazněla obvinění, že bývalý předák legendárního opozičního hnutí Solidarita byl tajným spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Soud ho ale očistil.

Walesa v otevřeném dopise nazval skupinu kolem Rádia Maryja psychopaty a varoval před nimi polskou i zahraniční veřejnost. Radikální katolíci teď hluboce věřícího Walesu žalují za urážku náboženského cítění a za újmu na cti. Soud vyzval žalující strany, aby doplnily všechny formální náležitosti a zaplatily soudní poplatky. Teprve po odstranění chyb může soud žaloby přijmout, řekla mluvčí obvodního soudu v Gdaňsku.

Martin Dorazín, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme