Nedůvěra mezi velkými státy roste, prohlásil přední čínský diplomat Wang I

Čína si přeje bezpečnější svět, mezi mocnostmi ale po zvládnutí pandemie covidu-19 roste nedůvěra a zároveň přicházejí nové hrozby jako energetické či potravinové krize. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci to v sobotu prohlásil přední čínský diplomat Wang I. Zmínil také, že Peking v souvislosti s Tchaj-wanem trvá na dodržování zásady jedné Číny a že Peking vždy stojí na straně míru a dialogu, což je rovněž čínský postoj k válce na Ukrajině.

Mnichov (Aktualizováno: 22:17 18. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wang I na Mnichovské bezpečnostní konferenci

Wang I na Mnichovské bezpečnostní konferenci | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

„Lidstvo tři roky bojovalo s covidem, ale svět není bezpečnější. Nedůvěra mezi velkými státy roste,“ řekl Wang. „Objevují se nové druhy hrozeb, jako jsou energetické a potravinové krize,“ uvedl.

Wang opakovaně zdůraznil, že Čína vždy stojí na straně míru a že ve válce na Ukrajině Peking podporuje mírové rozhovory a dialog. Aby se svět stal bezpečnějším, je podle Wanga třeba vzájemný respekt, důvěra a spolupráce.

Wagnerovci na Ukrajině přišli o 30 tisíc mužů, z velké části odsouzenců, zní z USA

Číst článek

„Uspět můžeme jen tehdy, pokud si budeme důvěřovat,“ řekl. Varoval také před vyhrocením sporů, které by mohly vyústit v jadernou válku. „Jadernému střetu musíme předejít,“ řekl.

Wang uvedl, že Čína hodlá představit vlastní návrh urovnání konfliktu na Ukrajině, podrobnosti však nezmínil. Výslovně se nezmínil ani o Rusku, které Ukrajinu před rokem vojensky napadlo, řekl ale, že při řešení konfliktu je třeba postupovat s chladnou hlavou, což platí zejména pro Evropany.

Uvedl rovněž, že sankční politika má často opačné dopady a že je třeba upřednostňovat dialog. Zdůraznil, že Čína není součástí války na Ukrajině, ale konflikt ji znepokojuje.

Wang v Mnichově zmínil i téma čínského balónu, který USA k nelibosti Pekingu sestřelily, neboť ho považovaly za špionážní. Balón, který ve vzdušném prostoru USA přeletěl nad citlivými vojenskými objekty, byl podle Wanga civilním zařízením, které se vychýlilo z kurzu. „Spojené státy zareagovaly naprosto hystericky,“ řekl vysoký čínský diplomat o sestřelení objektu.

Setkání s Blinkenem

Právě v Mnichově se Wang setkal i s americký ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Šlo o první takové jednání od zmíněného incidentu s čínským balónem, který začátkem února Spojené státy sestřelily u svého pobřeží, protože ho považovaly za špionážní. Už tak napjaté vztahy obou mocností to dále zhoršilo.

Přesný obsah schůzky není zatím známý, ale dalo se očekávat, že oba činitelé vedle války na Ukrajině budou hovořit právě o incidentu s balónem, o němž Peking tvrdil, že je meteorologický.

Blinken kvůli incidentu také odložil dlouho plánovanou návštěvu Číny jen několik hodin před chystaným odletem. Chce se ji uskutečnit, až to „podmínky dovolí“.

Jednání s Německem

Ještě v pátek na okraj konference se Wang sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem, kterému podle agentury Nová Čína řekl, že Peking chce dodat vztahům s Berlínem nový impulz a zároveň chce zlepšit vzájemné porozumění.

Wang jednal v pátek také s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou. S oběma německými představiteli hovořil podle čínských médií také o konfliktu na Ukrajině, kdy opět řekl, že Čína stojí vždy na straně míru. Wang rovněž věří v brzké příměří a v to, že Německo sehraje při deeskalaci konfliktu konstruktivní roli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme