‚Arzenál udržujeme na minimu.‘ Čína se nepřipojí k odzbrojovacím jednáním Ruska a Spojených států

Čína nemá zájem na účasti v jednání Moskvy s Washingtonem o jaderném odzbrojení. V jihoruském Soči to v pondělí po setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem prohlásil jeho čínský partner Wang I. O účasti Pekingu na rozhovorech opakovaně hovoří americký prezident Donald Trump. I Rusko dalo najevo, že proces kontroly jaderných zbraní by měl být vícestranný.

Soči Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wang I odmítl účast Číny na vzájemné odzbrojovací dohodě (ilustrační foto) | Foto: Madoka Ikegami | Zdroj: Reuters

„Čína nemá zájem připojit se k jednání Ruska a Spojených států o jaderném odzbrojení a nepovažuje to za nezbytné,“ řekl čínský ministr novinářům.

„Jaderný arzenál Čína trvale udržuje na minimální úrovni, která odpovídá zájmům naší obranné politiky,“ konstatoval. Lavrov potvrdil, že žádná jednání o přípravě třístranné odzbrojovací smlouvy se zatím nevedou.

Nejvyšší od studené války. Podívejte se, jak loni rostly celosvětové výdaje na zbrojení

Číst článek

Americká média koncem dubna napsala, že experti Bílého domu připravují na Trumpův pokyn návrh nové smlouvy o omezení strategických zbraní START, která by nahradila dohodu podepsanou v roce 2010 v Praze.

Jednání s Pompeem

Budoucí dohoda by podle prezidentova projektu měla zahrnovat nejen jaderné prostředky Spojených států a Ruska, ale nově i Číny.

Trump letos v lednu v poselství o stavu Unie prohlásil, že místo dosavadní dohody START „možná můžeme dojednat jinou smlouvu, když přidáme Čínu, ale možná se to nepovede. V takovém případě bychom všechny ostatní mnohonásobně překonali ve financování a inovacích“.

Lavrov má v úterý v Soči jednat s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Ruský ministr také poznamenal, že osud smlouvy START bude jedním z ústředních bodů jednání. Wang I ho doplnil prohlášením, že zájem na dalším zachování rusko-americké smlouvy má i Čína.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme