Washington a Moskva pro zmenšení jaderného arzenálu

Spojené státy a Rusko chtějí snížit počet svých jaderných zbraní na třetinu. Tento záměr nejdříve oznámil v rámci americko-ruského summitu prezident USA George Bush, podle kterého Spojené státy omezí počet svých jaderných hlavic na 1700 až 2200. Ruský prezident Vladimir Putin později prohlásil, že jeho země se pokusí o stejný krok. Jak z Moskvy uvádí náš zpravodaj Petr Voldán, první reakce z Ruska na Putinovo prohlášení ale nejsou jen souhlasné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.Putin a G.Bush

V.Putin a G.Bush | Zdroj: ČTK

Oba státníci se zatím ale neshodli na budoucnosti smlouvy o nerozmisťování systémů protiraketové obrany ABM. Spojené státy chtějí od smlouvy odstoupit a vytvořit národní protiraketový štít. O této otázce budou dnes Bush s Putinem jednat na Bushově ranči v Texasu.

Ruská média připomínají, že Rusko už dříve navrhovalo radikální snížení počtu jaderných zbraní, a to dokonce pod hranici 1500 kusů na každé straně. Vojenský expert, představitel ministerstva obrany Valentin Kuzněcov navíc kritizuje snahu USA omezit se při snižování potenciálu jen na jednostranná prohlášení a nedat celému procesu žádný smluvní rámec. Jak dnes viceadmirál Kuzněcov prohlásil v reakci na vystoupení prezidentů Bushe a Putina, měla by Moskva trvat na zachování vytvořených mechanismů kontroly snižování počtu jaderných zbraní, který už existuje. Také rozhlasová stanice Echo Moskvy upozorňuje, že i přes oznámení Vladimíra Putina o adekvátním snížení ruského jaderného potenciálu prý prezident trvá na tom, že všechny dohody je třeba oficiálně uzavřít, protože svět ještě není připraven žít jenom na základě důvěry.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme