Washington a Soul o jadeném programu Pchjongjangu

Severokorejský jaderný program byl hlavním tématem setkání amerického prezidenta George Bushe s jihokorejským prezidentem Ro Mu-hjonem. Americká média si všímají toho, že i přes navenek demonstrovanou jednotu, existují mezi oběma spojenci rozdílné pohledy na to, jak k Severní Koreji přistupovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problematický reaktor v Jongbjongu | Foto: ISIS

Jak ale zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, oba prezidenti se shodli na tom, že by bylo dobré pokračovat v šestistranných rozhovorech o severokorejském jaderném programu.

Čína a Jižní Korea se ze všech sil snaží o mírové soužití se svým severokorejským sousedem a jejich diplomacie obsahuje také ústupky, zatímco Spojené státy jsou pro důrazný tlak na režim Kim Čong Ila.

Jihokorejci se obávají, že tvrdošíný postup Washingtonu maří snahy asijských zemí přívést Pchjongjang zpět k jednacímu stolu. Washington je proti vstřícnosti a prosazuje mnohostranný tlak.

Přes rozdílné názory na dílčí problémy chtějí ale prezidenti Spojených států a Jižní Koreje nadále postupovat jednotně.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme