Washington bude dá hledat východisko na Blízkém východě

Spojené státy se budou i nadále angažovat v řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Prohlásil to americký ministr zahraničí Colin Powel, který zároveň oznámil, že Washington vysílá na Blízký východ diplomatickou misi vedenou zvláštním zmocněncem Wililamem Burnsem. Podle očekávání nepřišel Powel ve svém projevu na Louisvillské univerzitě s žádnou novou iniciativou pro vývoj izraelsko-palestinských vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Powell | Zdroj: ČTK

Obě znepřátelené strany vyzval k dodržování závěrů Mitchelovy komise - Palestinci mají okamžitě ukončit násilí a Izrael má zastavit blokádu a výstavbu osad na palestinských územích. Izraelská vláda i palestinská samospráva Powelův projev přivítaly.

Postoj a angažovanost americké vlády v blízkovýchodním procesu, vyjádřený v Powellově projevu, ocenili jménem Evropské unie ve společném prohlášení z Bejrútu také belgický premiér Guy Verhofstadt a předseda Evropské komise Romano Prodi.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme