Washington bude reagovat na porušení dohod ze strany Pchjongjangu

Jižní Korea vyzvala svého totalitního severního souseda, aby upustil od svého jaderného programu, ale nedočkala se jasné odpovědi. Americký ministr zahraničí Colin Powel řekl, že považuje dohodu o zmrazení severokorejského jaderného programu za podstatě anulovanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin L. Powell | Foto: U.S.DEPARTMENT OF STATE

Washington tak potvrdil přípravu odvetných kroků jako reakci na přiznání Pchjongjangu z porušování dohod.

Když máte dohodu mezi dvěma stranami a jedna jí anuluje, je těžké s dohodou něco dělat, řekl Colin Powel. Podle New York Times americké rozhodnutí odstoupit od dohody z roku 1994 je výsledkem dvoutýdenních debat při kterých někteří poradci varovali, že tento krok může Severní Koreu přivézt ještě k větším jaderným přestupům.

Severní Korea Američanům sdělila, že považuje dohodu o zastavení zbrojního jaderného programu za neplatnou, protože nebude včas dokončena Američany slíbená výstavba dvou lehkovodních jaderných elektrárnen.

Jak připomíná washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, podle amerického vyjednavače Jamese Kellyho vyvinou teď Spojené Státy maximání tlak na Severní Koreu, aby se vzdala jaderného programu. Americký prezident Bush už dříve řekl, že si přeje diplomatické řešení problému.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme