Washington chce prosadit novou rezoluci o Bagdádu

Spojené státy dnes zahajují asi poslední fázi diplomatické ofenzivy v OSN. V Radě bezpečnosti chtějí do konce týdne prosadit revidovanou rezoluci o Iráku, která by přinutila odzbrojit režim Saddáma Husajna a v případě problémů otevřela dveře americké vojenské akci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Jak připomíná zpravodaj Českého rozhlasu v Severní Americe Miroslav Konvalina, americká administrativa usiluje znovu o přijetí irácké rezoluce v OSN. Pozorovatelé se obávají, že získáním nových pozic republikánů v Kongresu se posílí Bushovy sklony k tzv. kovbojské diplomacii.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: USA a rezoluce o Iráku

Washington chce dát Světové organizaci poslední příležitost, jinak si vyhrazuje právo jednat proti Iráku silovými prostředky i bez OSN jen za pomoci spojenců. Rada bezpečnosti jedná za předsednictví Číny v New Yorku za zavřenými dveřmi a Spojené státy tam předkládají pozměněnou verzi irácké rezoluce.

Předchozí text neprosadily ani po šestitýdenním vyjednávání kvůli opatrnému postoji členů i nečlenů Rady bezpečnosti vedených Francií.

Americký ministr zahraničí Colin Powell vyjádřil v tisku názor, že Rada bezpečnosti se blíží k odsouhlasení rezoluce. Dokument přitom podle něho ponechá Washingtonu prostor k samostatnému jednání, pokud Bagdád bude bránit zbrojním inspekcím v Iráku. Víru v brzké schválení rezoluce dnes projevil i britský premiér Tony Blair.

Náměstek francouzského ministerstva zahraničí Renaud Muselier potvrdil postoj Francie, že je nutné přijmout rezoluci, která nyní neumožní žádný úder. Ten by v případě potřeby musela Rada bezpečnosti projednat a schválit formou druhé rezoluce. Na adresu USA uvedl, že jednostranná vojenská akce není podle Paříže nikdy dobrým řešením krize.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme