Proti Trumpovu rozkazu zabít Solejmáního protestovali lidé i v USA. Nesouhlasí s vysláním vojáků

Protiváleční aktivisté se v sobotu ve Washingtonu a dalších amerických městech sešli na demonstracích, při nichž odsoudili rozkaz prezidenta Donalda Trumpa nařizující zabití klíčového íránského generála Kásema Solejmáního. Vyjadřovali též nesouhlas s vysláním dodatečných 3 000 amerických vojáků na Blízký východ, informovala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v Denveru proti událostem v Iráku a Íránu

Protestující v Denveru proti událostem v Iráku a Íránu | Foto: David Zalubowski | Zdroj: ČTK/AP

„Žádná spravedlnost, žádný mír, Spojené státy pryč z Blízkého východu,“ skandovaly stovky demonstrantů před Bílým domem. Někteří přitom nesli transparenty s nápisy „Ne sankcím a válce s Íránem“ či „Američtí vojáci pryč z Iráku“. Manifestace skončila u nedaleké budovy Trumpova mezinárodního hotelu. Podobné protesty se odehrály také v New Yorku, Chicagu a dalších amerických městech.

Trump: USA vytipovaly 52 íránských cílů. Při odvetě budeme reagovat velmi rychle a tvrdě

Číst článek

Mezi řečníky na washingtonské demonstraci byla herečka a aktivistka Jane Fondová, která byla loni zatčena během demonstrace za boj proti změnám klimatu na schodišti budovy Kongresu. „Mladí lidé zde by měli vědět, že všechny války vedené od doby, kdy jste se narodili, byly vedeny kvůli ropě,“ řekla davu 82letá Fondová. „Už nesmíme ztrácet životy, zabíjet lidi a ničit životní prostředí kvůli ropě,“ dodala.

Solejmáního, který byl podle Reuters považován za druhého nejvlivnějšího muže Íránu, zasáhl v pátek americký bezpilotní letoun na bagdádském letišti. Stalo se tak v době již tak silně napjatých vztahů mezi Washingtonem a Teheránem.

Průzkumy veřejného mínění uvádějí, že Američané jsou obecně proti intervencím své armády v zámoří. Podle průzkumu provedeného loni think-tankem Chicagská rada pro globální záležitosti pouze 27 procent Američanů věří, že vojenské intervence činí Spojené státy bezpečnějšími. Téměř polovina respondentů je názoru, že bezpečnost naopak snižují.

Protiváleční demonstranti před Trump International Hotel | Foto: Jan Wolfe | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme