Pět ku čtyřem. Ústavní soudci USA zablokovali Trumpovy snahy o změnu práva na azyl pro migranty

Nejvyšší soud Spojených států v pátek odmítl povolit administrativě prezidenta Donalda Trumpa zavést nová pravidla, podle nichž by nemohli získat azyl migranti, kteří do USA vstoupí nelegálně z Mexika. U nejvyššího soudu tak podle agentury Reuters utrpěla porážku klíčová součást Trumpovy politiky zaměřené na přitvrzení podmínek, za kterých přistěhovalci přicházejí do USA.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karavana imigrantů ze Střední Ameriky

Karavana migrantů ze Střední Ameriky. (ilustrační foto) | Foto: Hannah McKayová | Zdroj: Reuters

Ústavní soudci hlasovali pět ku čtyřem pro zamítnutí žádosti Trumpovy administrativy. Usilovala v ní o zvrácení listopadového rozhodnutí kalifornského federálního soudce alespoň dočasně zablokovat příslušné prezidentovo nařízení, na jehož základě by nemohli získat azyl lidé, kteří z Mexika nepřišli přes oficiální hraniční přechody.

Odvolací soud odmítl Trumpovo nové nařízení proti ilegálním migrantům. Zakazovalo by jim žádat o azyl

Číst článek

Na stranu čtyř liberálních soudců se podle Reuters při odmítnutí žádosti administrativy přidal i konzervativní šéf devítičlenného Nejvyššího soudu USA John Roberts. Další konzervativní soudci, včetně nováčka Bretta Kavanaugha, se postavili na stranu vlády.

Trump chtěl opatření prosadit v reakci na takzvané karavany migrantů, které se vydaly do USA ze zemí Střední Ameriky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme