V Kongresu promluvila exvelvyslankyně na Ukrajině. ‚Mé odvolání provázela špinavá kampaň,‘ uvedla

Ve Washingtonu v pátek pokračovala veřejná část vyšetřování tzv. ukrajinské kauzy prezidenta Donalda Trumpa. Tentokrát před poslanci hovořila Marie Yovanovitchová, někdejší americká velvyslankyně na Ukrajině, která byla v květnu předčasně odvolána z funkce. Americkou politiku na Ukrajině podle ní podrývají soukromé i zahraniční zájmy. Yovanovitchová rovněž uvedla, že se cítila ohrožena komentáři, které prezident pronesl na její adresu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Demokraté se svými otázkami snažili přitáhnout pozornost k osobním aspektům příběhu Yovanovitchové a prezentovat ji jako respektovanou diplomatku, která se stala obětí zákulisních praktik lidí kolem prezidenta Trumpa.

Impeachment

Pojmem impeachment se v USA označuje proces odvolání veřejného činitele z funkce. Odvolán takto může být prezident ale také např. federální soudce. Podle ústavy má Kongres právo odvolat prezidenta z úřadu, pokud se dopustí „zrady, korupce, nebo jiných těžkých zločinů a trestů“. V případě odvolání prezidenta se termín impeachment vztahuje k vyšetřování dolní komory Sněmovny, kde proces začíná. Pokud její poslanci schválí články o odvolání, přesune se proces do Senátu. Tam proběhne soud, který řídí předseda Ústavního soudu. Aby byl prezident odvolán z funkce, je potřeba hlasů dvou třetin senátorů. Úřadu by se poté chopil viceprezident.

Republikáni naopak Yovanovitchovou chtěli vylíčit jako svědka bez přímé znalosti červencového hovoru mezi americkým prezidentem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který stojí v centru vyšetřování, zhodnotil taktiku obou stran deník The New York Times.

Yovanovitchová byla nucena post velvyslankyně opustit předčasně letos v květnu. Přesto její výpověď poutala velkou pozornost. Trump ji totiž přímo v hovoru zmiňoval jako člověka, který si „projde nějakými věcmi“.

Na dotaz, co si o prezidentových komentářích na svoji adresu myslela, Yovanovitchová odpověděla, že pociťovala „šok a zděšení“.

„Byla jsem zničená z toho, že by prezident Spojených států mohl o jakémkoliv ze svých velvyslanců takto mluvit se zahraničním státníkem. A on tak mluvil o mně,“ vypověděla.

Slova, že si „něčím projde“ údajně vnímala jako hrozbu, řekla Yovanovitchová před Sněmovnou reprezentantů.

‚Špinavá kampaň‘

Yovanovitchová před výborem vystupovala klidně, zároveň do své výpovědi ale zahrnula celou řadu osobních informací. Jak v úvodním prohlášení, tak během následných otázek došla řeč i na útoky na její osobu, které předcházely květnovému odvolání z funkce.

Právník Donalda Trumpa Rudy Giuliani na jaře tehdejší americkou velvyslankyni nazval „loutkou“, nejstarší Trumpův syn Donald Junior ji pak označil za „vtip“.

Vyšetřování Trumpa v kauze Ukrajina se stalo veřejným, v Kongresu svědčili přední diplomati

Číst článek

S kritikou, že je neloajální vůči prezidentovi, se přidala i řada osobností konzervativní televize Fox News. Yovanovitchová pak byla náhle odvolána v květnu, několik měsíců před vypršením jejího termínu.

Ve svém prohlášení označila tehdejší kritiku za „špinavou kampaň“. Tu podle Yovanovitchové vedli jednotlivci, kterým se nelíbila její podpora protikorupčních reforem na Ukrajině. „Naše politika (na Ukrajině, pozn. redakce) upadla do chaosu,“ vypověděla.

„Stále nechápu, jak je možné že zahraničí a soukromé zájmy pomocí postranních kanálů takto podkopaly zájmy Spojených států,“ uvedla Yovanovitchová.

Twitterový útok

Trump na bývalou velvyslankyni zaútočil na twitteru přímo během slyšení. Na sociální síti mimo jiné napsal „všude, kam se Marie Yovanovitchová podívala, to dopadlo špatně“.

Na dotaz Adama Schiffa, demokrata, který vyšetřování ve Sněmovně řídí, jaký efekt takové vyjádření má na případné další svědky, Yovanovitchová odpověděla, že je to „velmi zastrašující“.

Yovanovitchová je třetím americkým diplomatem, který zatím před Sněmovnou veřejně vypověděl. Ve středu promluvili William Taylor, který ambasádu na Ukrajině vedl po odvolání Yovanovitchové, a náměstek ministra zahraničí George Kent.

Everywhere Marie Yovanovitch went turned bad. She started off in Somalia, how did that go? Then fast forward to Ukraine, where the new Ukrainian President spoke unfavorably about her in my second phone call with him. It is a U.S. President’s absolute right to appoint ambassadors.

16:01 – 15. 11. 2019

32503 123179

Barbora Chaloupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme