,Ne nečisté hře’. Národní katedrála ve Washingtonu má dvě nová vitrážová okna, volají po rovnosti

Národní americká katedrála ve Washingtonu dostala dvě nová vitrážová okna. Jejich provedení i námět jsou moderní. Volají totiž po rovnoprávnosti lidí bez ohledu na pohlaví nebo rasový původ. Jejich inaugurace se odehrála na bohoslužbě, při které zaplnili hlavní loď věřící různých církví a také zástupci deseti tradičních afrických náboženství.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála založena v roce 1907 je postavena v novogotickém stylu, i nová okna tak jsou v lomených obloucích. Nejnovější okno připomíná, že základem křesťanství jsou rovnoprávnost a spravedlnost. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Pavla Nováka

Dvě nová vitrážová okna autora Karrey Jamese Marshalla složená vždy ze dvou částí nahradila jiná okna, která zde byla do roku 2017. Ta zobrazovala dva generály armády Konfederace Roberta Leeho a Thomase Jacksona.

Na jednom byla dokonce konfederační vlajka, což se neshodovalo s poselstvím chrámu, který má být místem modliteb pro všechny lidi.

Podle pana Davida z Washingtonu jsou motivy rovnosti a spravedlnosti na dobrém místě a nahrazení jimi výjevů zobrazujících dva konfederační generály bylo správné.

Pro paní Headly, která je uměleckou restaurátorkou ze státu Rhode Island jsou nová okna výrazem odhodlání k obraně spravedlnosti, k uznání rovnosti mužů a žen. Nereprezentují jen mužské jednotlivce a jejich sílu a autoritu.

V souladu s Biblí

Je to zcela biblické téma. Přímo to vychází z Nového zákona. Ukazuje to, že chudí a slabší budou vždy mezi námi, je třeba respektovat důstojnost každé lidské bytosti. Ne jen bílé lidi, kteří mají moc. Je to tedy zcela v souladu s Biblí,“ dodává Headly.

Vitrážovým oknům dominují transparenty s nápisy „Chceme rovnost“ a „Ne nečisté hře“. Nesou je lidé v modrých kalhotách, teniskách a bundách, nejsou jim ale vidět tváře.

„Fascinující. Nejvíce se mi líbí, jak v katedrále, která je pro nás Čechy spíše místem historie, přes okna vnáší aktuální dění, hnutí a myšlení Američanů,“ komentuje paní Kateřina z Prahy, která se do katedrály také přišla podívat.

Inauguraci nových vitrážových oken v Národní katedrále Spojených států provázely společné modlitby a oslavné zpěvy. 

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme