Washington má obavy o pevnost vztahů uvnitř NATO

Představitelé americké vlády tlumočili České republice vážné obavy o transatlantické vztahy. Jejich budoucí podobu by mohla vážně hrozit současná roztržka týkající se předválečné pomoci Turecka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky zemí

vlajky zemí | Foto: Jan Rosenauer

Jak zjistil zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslav Konvalina, Američané se obávají, že Německu a Francii už nejde v prvé řadě o Irák, ale o znovuobnovení své důležitosti na mezinárodní scéně.

Spojené Státy se domnívají, že dramatický posun v atmosféře vztahů mezi Paříží a Berlínem na jedné straně a Washingtonem na straně druhé, může ohrozit budoucí podobu transatlantických vztahů. Podle diplomatických zdrojů existují sílící obavy o zatažení Ruska do evropské bezpečnostní politiky, které odporuje dosavadnímu trendu také České diplomacie.

Washington se domnívá, že francouzské a německé podkopávání amerických pozic může vážně ohrozit význam NATO a OSN. V americkém Senátu se připravuje velmi silná rezoluce iniciovaná okruhem zákonodárců vedeným Johnem Mc Cainem, která oceňuje stanoviska téměř dvacítky evropských zemí včetně České republiky, že Francie a Německo nemluví za Evropu.

Některé členy amerického Kongresu tak rozlobily odmítavé postoje Německa a Francie k připravované válce s Irákem, že požadují zákaz dovozu francouzské stolní vody, vína a odchod jednotek z Německa.

A tak zatímco skupina senátorů navrhuje poděkovat 18 evropským zemím za to, že stojí ve věci Iráku proti Francii a Německu, někteří členové Kongresu navíc navrhují, aby Spojené Státy uvalily obchodní sankce na Francii a povolali zpátky Americké jednotky rozmístěné v Německu.

Podle deníku Washington Post by předseda Sněmovny reprezentantů Denis Hastert rád bolestivě zasáhl francouzské exportéry vína a stolní vody Evian. Vůdce Republikánů ve Sněmovně reprezentantů Tom De Lay se domnívá, že Francie a Německo ztrácejí důvěryhodnost a své postavení ve světě. Podle Washington Post sílí v Kongresu názor, že více než 70 000 amerických vojáků by mělo odejít z Německa.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme