Americký prezident poprvé věnuje projev rodačce z Prahy. Na pohřbu Albrightové promluví Biden

Zřejmě poprvé v historii dnes věnuje americký prezident celý svůj projev ve Washingtonu Češce. Joe Biden bude hlavním řečníkem při pohřbu Madeleine Albrightové, který v americké Národní katedrále začne v sedmnáct hodin českého času. Reportáž přímo ze Spojených států pro Český rozhlas přinesl zpravodaj Jan Kaliba.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

02751764_220324-0606_220427-080423_ind.jpg

Albrightová se ve Spojených státech z uprchlice z Československa stala americkou občankou a nakonec dokonce ministryní zahraničí (Ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Albrightová se ve Spojených státech z uprchlice z Československa stala americkou občankou a nakonec i první ženou v čele ministerstva zahraničí. Loučit se s ní proto za přísných bezpečnostních opatření budou jak vrcholní politici několika generací, tak i česká delegace a samozřejmě rodina i přátelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Jana Kaliby o nadcházejícím pohřbu Madeleine Albrightové

Ian Brzezinski patří k těm velmi blízkým. Pro Český rozhlas vzpomíná, jak mu Madeleine Albrightová pomohla s výběrem vysoké školy. Také on se pak stal vysokým představitelem americké vlády.

Jeho otec Zbigniew byl tím, kdo si rodačku z Prahy poprvé vybral do Bílého domu. Na konci 70. let coby poradce pro národní bezpečnost prezidenta Jimmyho Cartera. Albrightová zase naopak rodině Brzezinských v té době pomáhala usadit se v hlavním městě.

Brzezinski popisuje vřelý vztah k Albrightové: „Byla skoro jako člen naší rodiny. Pomohla mým rodičům najít dům u Washingtonu, když se sem stěhovali poté, co se můj táta stal poradcem prezidenta Cartera pro národní bezpečnost.“

Bývalý velvyslanec v USA Kolář: Madeleine Albrightová byla strhující, budiž jí věčná sláva

Číst článek

„Dokonce mému tátovi pomohla vytipovat a obstarat dárek snů pro moji mámu – jejího prvního koně. Jmenovala se Jahoda a Madeleine Albrightová zorganizovala i její příjezd k nám domů coby překvapení. Byla to úžasná žena a vždycky si udělala čas na něco osobního. To z ní dělalo tak skvělou přítelkyni,“ vzpomíná Bzezinski.

Manželé Clintonovi

Bude ve středu také mezi smutečními hosty a vyslechne řeč všech tří dcer Madeleine Albrightové, svých vrstevnic Anne, Alice a Katie. Během obřadu kromě současného prezidenta Bidena promluví také jeden bývalý – Bill Clinton, který si Albrightovou v 90. letech vybral na pozici velvyslankyně při OSN a později z ní udělal do té doby nejvýše postavenou ženu americké politiky.

Jediné, čemu Putin rozumí, jsou rozhodné činy, říká americký vojenský expert Ian Brzezinski

Číst článek

Projev bude mít i Hillary Clintonová, jedna z následovnic Albrightové ve funkci ministryně zahraničí. Zúčastní se i současný šéf americké diplomacie Anthony Blinken, se kterým se v předvečer pohřbu tady ve Washingtonu oficiálně setkal český ministr zahraničí Jan Lipavský z Pirátské strany.

„Madeleine Albrightová byla darem pro Spojené státy. Jako ministryně zahraničí zasadila o bezpečnost střední Evropy a o členství České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy v Severoatlantické alianci,“ zdůrazňuje ministr zahraničí. 

Kromě Lipavského budou součástí české delegace v americké Národní katedrále například bývalí velvyslanci ve Spojených státech Petr Kolář a Michael Žantovský, senátoři Miloš Vystrčil, Jiří Růžička a Pavel Fischer nebo bývalá první dáma Dagmar Havlová. Pohřeb Madeleine Albrightové vám z místa zprostředkuje i Radiožurnál.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme