Washington narychlo evakuoval šéfa americké špionáže z Pákistánu

Spojené státy musely narychlo stáhnout šéfa své tajné služby CIA v Pákistánu. Údajně se ocitl v ohrožení života. Jeho utajované jméno se objevilo v pákistánském tisku v souvislosti s americkými bezpilotními nálety. Jen včera při nich Američané v pákistánském pohraničí zabili 54 lidí, údajně teroristů. Pákistánci už ale v minulosti mezi oběťmi amerických útoků zdokumentovali desítky nevinných civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům ve Washingtonu pod sněhem | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli náletům podal jeden pákistánský novinář na Američany žalobu. Při náletu bezpilotního letounu CIA zahynul jeho bratr. Mezi obžalovanými nefiguruje pouze ministr obrany Robert Gates a ředitel CIA Leon Panetta, ale také muž, o kterém se dosud veřejně nemluvilo - šéf pobočky americké špionáže v Pákistánu Jonathan Banks. Jeho jméno prý odhalili pákistánští novináři.

Podobné prozrazení identity je pro CIA poměrně vzácné. V roce 2001 museli Američané stáhnout svého člověka z Argentiny. O dva roky dříve zase vyzradili jméno místního šéfa CIA izraelští novináři.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme