Washington nevylučuje vyzbrojení Kaddáfího opozice

Americký prezident Obama nevylučuje vyzbrojení libyjských povstalců. V rozhovoru pro stanici NBC americký prezident potvrdil, že smyslem mezinárodní vojenské akce je odchod Muammara Kaddáfího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Povstalci se znovu zmocnili města Adžedábíja | Foto: Martin Dorazín

„Kdybychom chtěli poslat do Libye zbraně, pravděpodobně se nám to podaří,“ prohlásil opatrně americký prezident Barack Obama. Ale na přímou otázkou nepopřel možnost vyzbrojení opozice.

Doma v Americe se přitom pohybuje na tenkém politickém ledě.

Větší část americké veřejnosti sice zásah v Libyi podporuje, ale pořád si není úplně jistá, co má vlastně být jeho výsledkem.

V americkém Senátu zpovídali zákonodárci vrchního velitele Severoatlantické aliance, generála Jamese Stavridise a ten potvrzoval, že má li být cílem odchod Kaddáfího, je to v moci spojeneckých jednotek:

„Jestli využijeme všechny možnosti a sílu, kterou máme k dispozici, máme velkou naději, že Muammara Kaddáfího zbavíme moci,“ prohlásil mimo jiné generál Stavridis.

„Musíme se snažit dosáhnout širší cíl, a tím je Libye, která nepatří diktátorovi ale Libyjcům,“ vysvětlovala mimo jiné šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

Na základě rezoluce Rady Bezpečnosti OSN mezinárodní koalice prosazuje od předminulého víkendu bezletovou zónu nad Libyí a embargo na dovoz zbraní do této země.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme