Washington pohrozil rychlým prosazováním sankcí proti Íránu

Írán oznámil, že je připraven zahájit vážná jednání se šesti světovými mocnostmi, které požadují zastavení jaderného programu Teheránu. Hlavní íránský vyjednavač pro jaderné otázky Alí Larídžání včera odevzdal písemnou odpověď na nabídku pěti států Rady bezpečnosti OSN a Německa, nevyplývá z ní ale, zda je Teherán ochoten zastavit obohacování uranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Penssylvania Avenue a Kongres ve Washingtonu | Foto: Alexandr Pícha

Šest států se obává, že Írán chce využít palivo pro vývoj jaderných zbraní, za zastavení programu Teheránu nabízí posílení ekonomické a technologické spolupráce. Americký velvyslanec při OSN John Bolton pohrozil, že pokud Spojené státy neshledají odpověď Íránu dostatečnou, budou prosazovat rychlé přijetí hospodářských sankcí.

Podle nejmenovaných zdrojů z OSN se dá odpověď Teheránu označit za vyhýbavou a nejednoznačnou. Proti rychlému přijetí sankcí vůči Íránu se zatím staví Rusko a Čína, tedy stálí členové Rady bezpečnosti, kteří mají právo veta.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme