Washington posílá na Haiti další vojáky. Francii se to nezamlouvá

Spojené státy už vyčlenily na pomoc Haiti přes 7000 vojáků. O posílení mezinárodních vojenských a policejních jednotek na ostrově žádá Radu bezpečnosti také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti. Ostrov po zemětřesení. | Foto: Pavel Polák

Spojené státy už poslaly přímo na Haiti nebo do jeho nejbližšího okolí celkem sedm tisíc vojáků a námořníků. Jejich počet se má dál zvyšovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americké pomoci zničenému Haiti informoval zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Hlavním úkolem vojáků nasazených přímo na ostrově není sice podle ministra obrany Gatese policejní práce. V případě potřeby ale mohou použít zbraně na ochranu sebe i místních civilistů.

K posílení vojenských a policejních jednotek OSN vyzval členské země generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun. Jejich dosavadní počet - devět tisíc - by chtěl zvýšit aspoň o tři a půl tisíce.

V Americe už zaznívají kritické otázky, proč je tolik Haiťanů pořád bez jídla, když prezident Obama sliboval okamžitou reakci. Odborníci na humanitární pomoc vysvětlují, že tak rozsáhlá záchranná akce za účasti týmů z desítek zemí je velmi komplikovaná.

Vojáci potřebují přesné rozkazy, co mají dělat, nevládní organizace se musejí domluvit, aby například zbytečně nenabízely několikrát stejnou pomoc v jednom místě a jinou oblast naopak zcela vynechaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iberoamerikanista Josef Opatrný ve Světě o osmé.

Paříž požaduje upřesnění role USA na Haiti

Americká vojenská přítomnost na Haiti se už také stačila stát předmětem diplomatické přestřelky. Francie žádá Radu bezpečnosti OSN, aby upřesnila roli Američanů. Jde prý o to pomoci Haiti a ne ho okupovat, uvedl jeden z vysokých francouzských představitelů.

Americký vojenský personál, který převzal kontrolu letového provozu na letišti v Port-au-Prince, podle Francouzů odbavoval přednostně vojenské lety a odkláněl nebo zdržoval civilní letadla z jiných zemí. Američané ale tvrdí, že humanitární pomoc má přednost.

Na Haiti působí téměř deset tisíc mužů v rámci mise OSN. "I ti ale byli zemětřesením velice postiženi. A Američané reagovali skutečně bleskově," řekl k tomu iberoamerikanista Josef Opatrný.

Podle něj by bez americké obsluhy letiště žádná pomoc nebyla. "A to říkám s tím, že mám jinak vážné výhrady k americkému působení v Latinské Americe," dodává.

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Martin Křížek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme